Hvis du vil snorkle eller dykke mellem de smukkeste koralrev, du kan forestille dig eller slikke sol under den ualmindeligt pålidelige sol så er charterrejser til Egypten det rigtige valg
![]() |
|||||||
| Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur Luft (cel.): | 27 | 23 | 20 | 21 | 24 | 28 | |
| Temperatur Vand (cel.): | 22 | 20 | 19 | 19 | 22 | 24 | |
| Femdøgnprognose: | Tor | Fre | Lør | Søn | Man |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur (cel.): | 33 | 37 | 33 | 30 | 30 |
Det har været et specielt år for Egypten og et meget underligt forår, at opholde sig i landet.
Man plejer at sige at en ulykke sjældent kommer alene og det er vist en meget godt betegnelse for Egyptens år, både 2011 og 2012 indtil nu.
Heldigvis ånder det nu fred og ro i Egypten igen – Balladen i Cairo og problemer i ørkenen er stoppet og egypterne ser frem til roligere tider og forhåbentlig flere turister til landet.
Roen i landet betyder også at det nu er muligt at besøge alle landets seværdigheder igen – Så vil du gerne en tur til Cairo, til Jerusalem eller noget helt andet – Så er alle muligheder åbne igen.
Og husk – vejret i Egypten er altid godt :) - Vi har ligget på 28-29 grader i en lille uges tid nu og det bliver kun varmere jo tættere vi kommer på sommeren. Det er lige årstiden for danskere som gerne vil nyde det gode vejr og opleve Egypten – Venter man til sommermånederne bliver der op mod 50 grader varmt – Og det bliver hurtigt for meget af det gode....
Vi holder åbent i Egypten indtil Påske - Men sørg for at være rimelig hurtig ud, hvis du gerne vil herned og opleve Eygpten - flere af vores afgange har få pladser ledige - Ring og tag en snak med vores søde sælgere på vores kontor i Ringkøbing, så guider de dig igennem til det helt rigtige.
Med ønsket om en Rigtig Go' Ferie....
Rune - Primo Tours - Egypten
Det er blevet vinter i Egypten og de lokale går rundt og fryser – Det betyder at temperaten ligger omkring de 28-29 grader og svarer lidt til det vi ville kalde ” En god Dansk sommer”. Egypterne er vant til 50 grader om sommeren, så temperaturen nu er meget koldt for dem. De går rundt i lange bukser og store jakker samt er begyndt at tænde for varmen i nogen af de lokale butikker. For os Danskere virke det helt forkert at 28 grader er koldt, men sådan føler de lokale det.
Der er dog tidspunkter, som også vi Danskere synes det er koldt i Egypten og det er specielt om aftenen og natten. Temperaturen faldt en del, så snart solen er gået ned og da vinden tit kommer fra havet, virker det meget koldt og det kan være en god ide at pakke en let jakke eller trøje, hvis man skal ud om aftenen. Også om natten er det koldt i Egypten – opvarmning er svært på mange hoteller og mange steder har de slet ikke opvarmning. I stedet finder man ekstra tæpper i skabene på hotellet, så man kan holde varmen om natten.
Husk derfor inden du rejser til Egypten at du ikke kun skal pakke badetøjet – pak lidt let overtøj hvis du vil ud om aftenen og ser nærmere på Sharm El Sheikh
Jeg glæder mig til at se alle i Egypten …
Rune
Først og fremmest en glædelig jul og et godt nytår til alle....
Man vænner sig til at holde jul og nytår væk fra Danmark - For mit eget vedkommende er det den 7. gange i løbet af de sidste 10 år. Desværre er de ikke så gode til at lave flæskesteg i Egypten, men der er bestemt andre fordele ved det.
Blandt andet det fantastiske vejr - Hele december har været pragtfuld og vi har konstant ligget på en temperatur på omkring 30 grader.
Desuden pynter Egypterne mindst lige så meget op til jul som der bliver gjort i Danmark - Og det taget i betragtning at de ikke engang selv holder jul!
Julen bød også på vores første gratis tur til Cairo, hvor jeg havde en gruppe gæster med til den fantastiske by og se Pyramider og meget andet - Både videoer og billeder ligger her på siden som inspiration, hvis du selv skulle få lyst til at se Cairo.
Med ønsket om et godt 2012....
Med Venlig Hilsen
Rune
I skrivende stund sidder jeg på min terrasse og nyde at være i Egypten. Det er ca. 18 grader - det bliver køligt i Sharm El Sheikh om aftenen efter mørkets frembrud - tilgængæld har vi haft 29-30 grader i løbet af dagen og jeg har næsten ikke set en sky på himmelen i snart 3 uge, hvor temperaturen har været stabil omkring de 30 grader.
Turiststrømmen til Egypten er ikke så stor i øjeblikket - Man kan godt mærke på de lokale at de savner at have travlt og på gaderne er der ikke så mange mennesker som der plejer at være på denne tid af året. Dette skyldes naturligvis nok at mange er usikre på at rejse til Egypten med landets situation og rapporter om demonstrationer i gaderne i Cairo i forbindelse med valg af ny præsident og den igangværende revolution.
Her i Sharm El Sheikh mærker vi dog ikke meget til "urolighederne" - Den eneste ændring som demonstrationerne i Cairo har givet, er at vi ikke har haft mulighed for at sende gæster til Cairo og se pyramiderne. Dette var dog kun i sidste uge - fra den kommende uge starter turene til Cairo igen.
Udover dette har vi ikke mærket noget til situationen i Cairo, udover en masse bekymring blandt de lokale, både over at der ikke kommer så mange turister som de plejer og de derfor har svært ved at for deres forretninger til at løbe rundt - Men deres bekymring skylder også noget meget mere familiært.
Mange egyptere, som bor og arbejder i Sharm El Sheikh, kommer fra Cairo og området omkring hovedstaden. De lokale er derfor bekymret for deres familie og mange tager derfor turen lidt mere ofte end normalt til Cairo for at besøge familien.
Men på trods af revolutionen, forsætter livet ved Rødehavet som normalt med dejligt vejr og fantastiske oplevelser...
Som rejseleder i Sharm El Sheikh, har jeg fornøjelsen at byde jer alle hjertlig velkommen i Egypten og i solen. I skrivende stund siger temperaturen 33 grader og solen skinner fra en skyfrihimmel.
Egypten har noget for enhver smag - Er man til oplevelser med masser af spændende fortællinger og fascinerende historier, er en tur til hovedstaden Cairo og pyramiderne bestemt anbefalelsesværdig. Har man også en interesse for religion er en tur til Skt. Katarina klosteret det hele værd og giver et fantastisk indblik i historien bag dette berømte kloster.
Er man mere til fart og spænding, skal man køre en tur ud i ørkenen med beduinerne. De kører stærkt med fuld musik gennem ørkenen på Jeepsafari - Kameler og snorkling er også en del af denne spændende dag.
Mange elsker bare at bade og vil helst ikke lave andet - Sharm El Sheikh er perfekt til dette. Tæt på ligger Ras Mohammad nationalpark, hvor nogen af de flotteste koraller og fisk findes. For at komme derud, hopper man opbord på en båd og sejler derudaf.
Kort sagt - Der er oplevelser for alle og hele familien
Skal ferien derimod bare stå på afslapning og hygge, kan Sharm El Sheikh's store hoteller anbefales - Her kan man vælge All-inclusive og nyde ferien på et godt hotel med dejlig mad og drikke inklusiv.
Ligegyldig hvilken type ferie du vælger, glæder jeg mig til at se dig i Egypten og ønder alle vores gæster en Rigtig Go' Ferie!
Med Venlig Hilsen
Rune
Rejseleder - Primo Tours - Egypten
Din sikkerhed hos Primo Tours A/S: Rejsegarantifonden nr. 2187 - Rejsearrangører i Danmark