Søg rejser
Afbudsrejser
Rejsemål
Rejsemål
4TZ 4073

Billige golfrejser

Porto Santo

Grækenland
Kreta - Chaniakysten
Kreta - Loutro
Rhodos
Paleros
Sivota
Meganisi
Parga
Evia
Spanien
Mallorca
Gran Canaria
Tyrkiet
Alanya
Side
Italien
Calabrien
Egypten
Hurghada
Sharm El-Sheikh
Portugal
Porto Santo
Østrig
St. Anton
Mayrhofen
Rejseformer
Rejseformer
Pensioner
All Inclusive
Helpension
Halvpension
Morgenmad
Mini All Inclusive
Uden pension
Temaer
Sommerrejser
Vinterrejser
Aktiv ferie
Golfrejser
Strandhoteller
Voksenhoteller
Børnevenlige hoteller
Lejlighedshoteller
4-stjernede hoteller
5-stjernede hoteller
Hoteller med værelsesvalg
Hoteller med vandrutsjebaner
Hoteller med privat pool
Kun fly
Togrejser
Grupperejser
Aktiv Ferie - Vida Retreat
Jesper Panorama
Yogarejser
Golfhøjskole
Vandreferie
Info
Info
Alt om rejsen
Bestilling, ændring, afbestilling
Før afrejse og flyrejsen
Pakkeliste
Under rejsen
Efter rejsen
Forsikringer
Gavekort
Fordele & rabatter
Primo Tours app
Tryghedspakke
Om Primo Tours
Kontakt og åbningstider
Nyhedsbrev
Presse
Vilkår og betingelser
Rejseforedrag
Job på destinationerne
Få et tilbud
Søg
Søg
Søg
Favoritter
Min billet
Kontakt os
info@primotours.dk
+45 8818 4618
Primo Tours åbningstider
mandag: 09.30-16.30
tirsdag: 09.30-16.30
onsdag: 09.30-16.30
torsdag: 09.30-16.30
fredag: 09.30-16.30
lørdag: 10.00-14.00 (kun tlf.)
søndag: 10.00-14.00 (kun tlf.)
Primo Tours A/S
Rindumgaards Allé 3, Rindum, 6950 Ringkøbing
Alt om rejsen
  • Bestilling, ændring, afbestilling
  • Før afrejse og flyrejsen
  • Under rejsen
  • Efter rejsen
  • Forsikringer
Om Primo Tours
  • Kontakt og åbningstider
  • Nyhedsbrev
  • Presse
  • Vilkår og betingelser
Grupperejser
  • Yogarejser
Populære rejsemål
  • Kreta - Chaniakysten
  • Rhodos
  • Sivota
  • Meganisi
  • Parga
  • Evia
  • Mallorca
  • Alanya
  • Side
  • Calabrien
  • Sharm El-Sheikh
  • Hurghada
  • Gran Canaria
Rejseformer
  • All Inclusive
  • Helpension
  • Halvpension
  • Morgenmad
  • Mini All Inclusive
  • Uden pension
  • Sommerrejser
  • Vinterrejser
  • Aktiv ferie
  • Golfrejser
  • Strandhoteller
  • Voksenhoteller
  • Børnevenlige hoteller
  • Lejlighedshoteller
  • 4-stjernede hoteller
  • 5-stjernede hoteller
  • Hoteller med værelsesvalg
  • Hoteller med vandrutsjebaner
  • Hoteller med privat pool
  • Kun fly
Rigtig go' ferie!
CookieindstillingerCookiepolitik© Primo Tours

Calimera Sunpark Alanya m/morgenmad

Alanya,Tyrkiet
Faciliteter
Vis på kort
Om rejsemålet
Morgenmad
Vandrutchebane(r)
Familievenligt hotel

Familievenligt hotel med eget vandland

Velkommen til Calimera Sunpark Garden, hvor børnene er de vigtigste gæster! Her finder du et væld af aktiviteter, såsom vandland med rutsjebaner for både børn og voksne, børneklub, aftenunderholdning og solterrasse med swimmingpool, separat børnepool og poolbar. Hotellet har sit eget private strandafsnit på den attraktive Kleopatra Strand, som du nemt kan komme til med den gratis shuttlebus.

Beliggenhed
Når du bor på Calimera Sunpark Garden bor du midt i Alanya i gåafstand fra centrum og blot 1.700 meter fra den populære Kleopatra Strand, som du kan komme til med hotellets gratis shuttlebus. Bussen kører typisk et par gange om morgenen og retur om eftermiddagen.

Der er meget, du kan give dig til, når du bor i Alanya. Byen summer af liv og gæstfrihed. Her kan der bruges mange timer med at gå på opdagelse i byens restauranter og barer. Den kendte Alanya Bazaar er også populært. Her er der livlig markedsstemning og et sandt shoppe-univers med smykker, sko og tøj fra de lokale markedssælgere.

Er du til historie og kultur, kan det anbefales at tage en tur til den gamle middelalderborg, Alanya Castle, der ligger blot 4 km fra hotellet. Rundt om borgen snor sig over 6 km bymur, forsynet med godt 140 udkigstårne, så der er rig mulighed for at få sig et godt kig over den tyrkiske storby. På vej op til borgen af den snoede, og til tider stejle, vej, finder du små caféer, boder og hyggelige restauranter.

 

Faciliteter
Calimera Sunpark Garden er et dejligt, børnevenligt familiehotel med et utal af faciliteter for både store og små. Her er børnene i højsædet, og det skinner tydeligt igennem på hotellet: Der er alt fra børneklub til mini disco, og i hotellets vandland kan familiens vandhunde slå sig løs blandt rutsjebaner til både voksne og børn.

Foruden vandlandet, har hotellet også et fint poolområde i dejlige, grønne omgivelser med swimmingpool, poolbar og separat børnepool. Her står både liggestole og parasoller til fri afbenyttelse. Der er mulighed for at låne pool- og strandhåndklæder mod gebyr.

Når der skal tankes forfriskninger, er der bar ved både poolområdet og ved vandlandet, og når sulten melder sig, har hotellet både en a lá carte restaurant og en buffetrestaurant, hvor måltider kan tilkøbes.

Calimera Sunpark Garden har sit eget private strandafsnit på den lækre sandstrand, Kleopatra Beach. På stranden er der parasoller og liggestole mod betaling, men opgraderer du dit ophold til All Inclusive vil solstole og parasoller være uden beregning.
Både børn og voksne er godt underholdt under ferien. Der er f.eks. mini disco og live musik. Derudover tilbyder hotellet en række aktiviteter som bordtennis, billard og minigolf (mod gebyr), volleyball, fodbold og en fin legeplads.

I hotellets store have finder du loungemøbler og hængekøjer, der inviterer til ro og afslapning. Skal du helt ned i gear, byder hotellet også på tyrkisk bad (Hamam) med dampbad og massagebehandlinger (mod betaling). Skal fitness-formen holdes ved lige, er der et gratis fitnessrum hvor både puls og styrke kan opretholdes.

Hotellet har et minimarked og døgnåben reception. Der er gratis WiFi på hotellet. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Tyrkiet kan variere, og udfald kan forekomme.

Værelser
Hotellet har to værelsesbygninger, hvor der er mulighed for at bo i dobbelt- eller familieværelser. Værelserne er udstyret med TV, telefon, safety boks (mod gebyr), aircondition, telefon, balkon og badeværelse med hårtørrer. Derudover er der en lille køkkenniche, som kun er velegnet til forberedelse af snacks og lette måltider. Køkkennichen indeholder køleskab, kogeplader og elkedel.

Familieværelser (2-4 personer) er indrettet med ét separat soveværelse og et opholdsrum med mulighed for at lave opredninger på udtrækssofa.

Familieværelser (4-6 personer) er indrettet med to separate soveværelser og et opholdsrum med mulighed for at lave opredninger på udtrækssofa.

Pension
Opholdet er med morgenmad, som nydes i hotellets buffet-restaurant.

Morgenmad: 8.00 - 10.00

Opgradering til All Inclusive
Med All inclusive er der styr på feriebudgettet hjemmefra, og du kan nyde din frokost og aftensmaden i hotellets buffet-restaurant, ligesom du kan forsyne dig med et udvalg af lokale mærker af sodavand, øl, vin og spiritus i baren. Dertil kommer, at du med All Inclusive har adgang til gratis liggestole og parasoller på stranden, og safety boksen på værelset er uden beregning.

All Inclusive i 7 dage, voksne kr. 2.600/børn (2-11 år) kr. 1.300,-

Frokost: 12.30 - 14.30
Aftensmad: 19.00 - 21.00
Snacks: 16.00 - 17.00
Drikkevarer: 10.00 - 23.00

Ind- og udtjekning fra hotellet
Indtjekning kan som regel først ske fra klokken 14.00 grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sin hotellejlighed tidligere. Såfremt dette er muligt, oplyses det ved ankomst til hotellet. På hjemrejsedagen skal lejligheden forlades senest kl. 11.00. Ønsker du at beholde lejligheden i længere tid, skal du forhøre dig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.

Afstande
Afstand til lufthavn
120 km
Afstand til centrum
900 m
Afstand til strand
1,7 km
Dette tilbud er ikke længere tilgængeligt. Opdater din søgning herunder.
Tilkøb

Få overblik over de ekstra muligheder, du kan tilvælge for at skræddersy dit ophold.

Transfer Pafos t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Transfer Alanya t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Transfer Side t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Transfer Kreta t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Transfer Meganisi t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Transfer Paleros t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Transfer Sivota t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Transfer Rhodos t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Mad på fly t/r - TyrkietPris pr. person 269 kr.Pris pr. person 269 kr.
Mad på fly Kreta t/rPris pr. person 269 kr.Pris pr. person 269 kr.
Mad på fly t/r MallorcaPris pr. person 269 kr.Pris pr. person 269 kr.
Mad på fly t/r PrevezaPris pr. person 269 kr.Pris pr. person 269 kr.
Mad på fly t/r-RhodosPris pr. person 269 kr.Pris pr. person 269 kr.
Transfer Parga t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Mad på fly t/r CalabrienPris pr. person 269 kr.Pris pr. person 269 kr.
Transfer Mallorca Cala Dor t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Mad på fly t/r Cala D orPris pr. person 269 kr.Pris pr. person 269 kr.
Transfer Athen (Evia) t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Mad på fly t/r AthenPris pr. person 269 kr.Pris pr. person 269 kr.
Sunpark Garden - all inclusive (2 - 6 år)Pris pr. person 1.300 kr.Pris pr. person 2.600 kr.
Sunpark Garden - all inclusive (7 - 11 år)Pris pr. person 1.300 kr.Pris pr. person 2.600 kr.
Sunpark Garden - all inclusivePris pr. person 2.600 kr.Pris pr. person 5.200 kr.
Klapvogn/ barnevogn - 1 stk. max 15 kg. t/rPris pr. person 349 kr.Pris pr. person 349 kr.
Charterpakke (20 kg bagage, mad på flyet og transfer)Pris pr. person 799 kr.Pris pr. person 799 kr.
Charterpakke (20 kg bagage, mad på flyet og transfer) SivotaPris pr. person 799 kr.Pris pr. person 799 kr.
Bagage - 1 stk. max 20 kg. t/rPris pr. person 379 kr.Pris pr. person 379 kr.
Charterpakke (15 kg bagage, mad på flyet og transfer)Pris pr. person 799 kr.Pris pr. person 799 kr.
Transfer Gazipasa t/rPris pr. person 299 kr.Pris pr. person 299 kr.
Bagage - 1 stk. max 15 kg. -Pris pr. person 379 kr.Pris pr. person 379 kr.
EnergisikringPris pr. person 249 kr.Pris pr. person 249 kr.
Hotel faciliteter
Her får du et overblik over de faciliteter, der venter dig på hotellet. Hvis der står minus (-) ud for en facilitet, så er den ikke tilgængelig på hotellet.
Hotellet
  • Antal pools: 2
  • Restaurant
  • Bar
  • Børnepool
  • Parasoller
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr)
  • WiFi (evt. mod gebyr)
  • Elevator
  • Underholdning
  • Shuttlebus til centrum
  • Shuttlebus til stranden
  • Wellness
  • Fitnessrum
  • Vandrutchebane(r)
  • Legeplads
  • Mulighed for privat pool
  • Antal værelser: 100
  • Antal etager: 6
Værelsesfaciliteter
  • Balkon/terrasse
  • Minibar
  • Køleskab
  • Aircondition (evt. mod gebyr)
  • Safetyboks (evt. mod gebyr)
  • TV
  • Kaffemaskine
  • Hårtørrer
  • Elkedel
Afstande
  • Lufthavn 120 km
  • Supermarked 50 m
  • Strand 1,7 km
  • Centrum 900 m

Værd at vide om Alanya

Maj-juni
22-28º°C
Juli-august
28-35º°C
September-oktober
21-28º°C
Flyv direkte fraBillund
Flyvetid4 timer
Danske rejseledereFra maj til oktober
Antal spisesteder i lokalområdet
Autenticitet
Shopping
Strande
Udflugtsmuligheder
Drikkepenge
Ikke et kravDrikkepenge er ikke et krav men en god skik (typisk 5-10%)
Drikkevand
På flaske Det anbefales at holde sig til drikkevand på flaske
Forsikring
RejseforsikringVær opmærksom på, at din rejseforsikring skal gælde udenfor EU
Lufthavn
Antalya Lufthavn (AYT)Der er ca. 2 times kørsel fra lufthavnen til Alanya
Strøm
230V Samme stik som i Danmark
Tidsforskel
+1 timeTyrkiet er 1 time foran Danmark
Valuta
LiraKortbetaling er ofte muligt. God idé med lidt kontanter
Calimera Sunpark Alanya m/morgenmad
Alanya Shutterstock (4)

Kilometervis af sandstrande, farverige bazarer og fantastiske restauranter

Alanya er et sandt feriemekka med ferieoplevelser for hele familien. Uanset om du er til badeferie, kulturelle oplevelser eller nye, kulinariske eventyr, så har Alanya noget for enhver smag. Gå på opdagelse i de farverige bazarer og mange butikker, oplev det eksotiske natteliv, slap af ved de dejlige sandstrande og nyd en gæstfrihed i særklasse. 

Alanya