Golden Mare Barbati Hotel m/All Inclusive
Golden Mare Barbati Hotel m/All Inclusive

Nyt strandhotel med høj standard og masser af faciliteter

Golden Mare er et nyopført strandhotel med en central placering i det rolige ferieområde Barbati. Hotellet byder på et væld af faciliteter for gæster i alle aldre, og der er generelt en rigtig høj standard. Der findes både swimmingpool og børnepool på den store solterrasse, samt fitnessrum, bordtennis, biograf, TV-rum, wellness (mod gebyr) og meget mere. Byen Barbati bliver bedst beskrevet med ægte græske charme, da dens høje placering giver nogle fantastiske panoramaudsigter ud over Det Ioniske Hav. Du vil hurtige opleve at Barbati er en af de mere autentiske byer, man kan bo i på Korfu. Hotellet anbefales ikke til gangbesværede gæster.

Beliggenhed
Hotellet har en dejlig central placering direkte ved stranden i det rolige ferieområde Barbati. Den lille landsby, som ligger ca. 20 km nord for Korfu by, byder på ægte græsk charme, da dens høje placering giver flere restauranter og hoteller en fantastisk panoramaudsigt over Korfu by, Det Ioniske Hav og Albaniens kystlinje. Her findes et fint udvalg af restauranter, tavernaer og minimarked, hvor du vil opleve den autentiske græske stemning, der summer i byen. Nedenfor hotellet ligger en hyggelig bugt. Desuden kører der minibus fra hotellet til Barbati beach min. 5 gange om dagen. Barbati beach, er den mest populære strand i området. Her er roligt vand, ideelt til snorkling, samt vandsportsaktiviteter såsom windsurfing, kajak og speedbåd.

Faciliteter
Golden Mare har en høj standard, og her er et utal af faciliteter, som blandt andet swimmingpool og børnepool med tilhørende solsenge og parasoller til fri afbenyttelse. Der findes både minimarked, lobbybar og poolbar, hovedrestaurant, hvor All Inclusive serveres, samt A la carte restaurant (denne er ikke inkluderet i All Inclusive). Af aktivitetsmuligheder tilbyder hotellet både fitnessrum, bordtennis, biograf, TV-rum, bibliotek, wellness (mod gebyr) og billard (mod gebyr). Det er desuden muligt at få gratis begynder lektioner i græsk (fra tysk) min. to gange om ugen og gratis madlavningstimer i græsk mad to gange om ugen. Der er animationsteam og daglig underholdning på hotellet. Døgnåben reception. Der er Wi-Fi forbindelse tilgængeligt på hele hotellet. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Grækenland er varierende, hvorfor udfald kan forekomme.

Værelser
På Golden Mare bor man i nye flotte dobbeltværelser med plads op til 2 voksne og 1 barn, der er indrettet med bad/toilet, aircondition, TV, Wi-Fi, safetyboks, DVD afspiller, hårtørrer, slippers og kaffe og the. Indrettet med dobbeltseng eller enkeltsenge samt opredning på sofa. Udsigten varierer mellem havudsigt, delvis havudsigt eller udsigt til haven.

Pension
Opholdet på Golden Mare er med All Inclusive, hvilket inkluderer morgen-, middag- og aftensmad samt lokale drikkevarer. Måltiderne serveres fra buffet i hotellets hovedrestaurant. Der er dresscode på hotellet, hvilket vil sige at man som mand skal bære lange bukser i restauranten om aftenen.

Morgenmad: kl. 7.00-10.00
Sen morgenmad: kl. 10.00-11.00
Frokost: kl. 12.30-14.30
Aftensmad: kl. 19.00-21.30
Snacks: kl. 16.00-17.00
Drikkevarer: kl. 10.00-23.30

*Hotellet kan til enhver tid ændre tidspunkterne, uden at Primo Tours kan stilles til ansvar for dette.

Check-ud fra hotellet
Check-ud er som regel senest kl. 12:00 på afrejsedagen. For senere check-ud forhør direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, er det ofte mod en ekstra betaling direkte til hotellet.

Miljøafgift i Grækenland pr. 1/1-2018
De lokale myndigheder i Grækenland har indført en miljøafgift på hotelovernatninger fra og med den 1. januar 2018. Afgiften betales direkte til hotellet ved check-in enten kontant eller med kreditkort og er ikke inkluderet i rejsens pris.
Pris pr. værelse pr. nat varierer fra € 0,50 - € 4,00. Der vil derfor maksimalt blive opkrævet € 28,- og dette ved en uges ophold på et 5-stjernet hotel/lejlighed. Bemærk at Primo Tours klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering, som ligger til grund for afgiftens størrelse.
Læs mere
Hotelfakta
  • Afstand til centrum 500 m
  • Afstand til strand 100 m
  • Afstand til indkøb 500 m
  • Antal værelser 99
  • Etager 3
  • Pool Ja
  • Børnepool Ja
  • Bar Ja
  • Restaurant Ja
  • Air conditioning Ja
  • Håndklædeservice Ja
  • Køleskab Nej
  • Minibar Ja
  • Mini Marked Ja
  • Underholdning Ja
  • Have Ja
  • Elevator Ja
  • WiFi Ja
  • Parasoller Ja
  • Solsenge Ja
  • Shuttlebus til centrum Nej
  • Shuttlebus til stranden Ja
  • Wellness Ja
  • Sikkerhedsboks/safetyboks Ja
  • Balkon / Terrasse Ja
  • Hårtørrer Nej
  • Kaffemaskine Nej
  • Fitnessrum Ja
  • Antal pools
  • Håndklædeskift Ja
  • TV Ja
  • Afstand til lufthavnen 25 km
  • Rengøring Ja

Se alle fakta

  • Bemærk at der i ovenstående priser er inkluderet et salgstillæg på kr. 178,- pr. person for alle over 2 år.
Ønsker du ekstra service på din charterferie:
  • Afbestillingsforsikring kr. 195,- pr. person
  • Mad på flyet tur/retur kr. 198,- pr. person
  • Sædereservation alm. sæde fra kr. 60,- pr. vej
  • Sædereservation ekstra benplads kr. 175,- pr. vej
  • Transfer til og fra lufthavnen kr. 229,- pr. person
  • Bagage, kuffert á 20 kg tur/retur, kr. 198,- pr. stk
Leder du efter
en rigtig go' ferie?
Lad os hjælpe dig med at finde drømmerejsen, der passer til netop dine ønsker og behov
Ved tilmelding af nyhedsbrevet
deltager du samtidig i
konkurrencen om
et rejsegavekort
på kr. 5.000,-!