THB Gran Playa er et dejligt roligt hotel beliggende kun 100 meter fra den skønne strand i Can Picafort. Hotellet er blevet renoveret inden for de senere år og fremstår helt nyt med moderne indretning i lyse farver. Solterrassen er en oase med palmer og blomster og her findes udover poolen også den hyggelige poolbar, hvor de inkluderede drikkevarer kan nydes. I hotellets flotte restaurant serveres de inkluderede måltider fra varieret buffet. Hotellet er et voksen hotel som ligger vægt på en afslappet stemning og høj service. Sælges kun til personer over 18 år.
Beliggenhed og hotelfaciliteter
Centralt i Can Picafort, med byens mange butikker, restauranter, barer og forlystelser lige uden for døren, ligger THB Gran Playa. Hotellets dejlige sollterrassen med liggestole og parasoller indbyder til afslapning eller en dukkert i den indbydende pool. Der er mulighed for at låne poolhåndklæder (mod depositum). På øverste etage, med den flotteste udsigt, findes et lille wellnesscenter med jacuzzi, sauna, tyrkisk bad og et mindre fitnessområde med træningsmaskiner. Endvidere er der mulighed for at få massage (mod gebyr). Flere aftner om ugen er der underholdning. Der er gratis Wi-Fi på hele hotellet. Vi gør opmærksom på, at internettet i Spanien har varierende dækning, og at udfald kan forekomme.
Værelsestyper
Pæne dobbeltværelser med bad/toilet, hårtørrer, køleskab, elkedel, aircondition, TV, Wi-Fi og balkon eller terrasse.
Pension
Opholdet er med All Inclusive.
Kl. 08.00 - 10.30 Morgenbuffet
Kl. 13.00 - 15.00 Frokost
Kl. 19.00 - 21.30 Aftenbuffet
Kl. 12.00 - 18.00 Snacks
Et udvalg af lokale drikkevarer er inkluderet i All Inclusive og serveres tidsrummet ca. kl. 10.00-23.00 fra poolbaren.
Check-ud
Dette er senest kl. 12.00 på afrejsedagen. For senere check-ud forhør direkte på hotellet på afrejsedagen, da dette nogle gange kan lade sig gøre mod merbetaling direkte til hotellet.
Miljøskat
De lokale myndigheder i Spanien har indført en miljøskat, ECOTAX, på alle hotelovernatninger på De Baleariske Øer fra og med d. 1. juli 2016. Afgiften er Primo Tours uvedkommende, og er ikke inkluderet i rejsens pris. Afgiftspris. pr. nat pr. person over 16 år varierer fra €2,00 - €4,00 plus 10% moms, som betales direkte til hotellet ved check-in. Bemærk at Primo Tours klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering på rejsemålet, som ligger til grund for afgiftens størrelse.