Kresten Royal Villas & Spa m/ All Inclusive
Kresten Royal Villas & Spa m/ All Inclusive

5-stjernet luksushotel med udsigt til havet 

Kresten Royal Hotel er et 5-stjernet luksushotel med den bedste beliggenhed og en flot udsigt til det smukke hav. Hotellet er bygget i en elegant, moderne, kubistisk stil med mange smukke detaljer og eksklusivt møblement. Der findes flere imponerende solterrasser med flere swimmingpools, som indbyder til en rask svømmetur. Hotellet byder på et utal af feriefaciliteter, som kan tilfredsstille selv den mest kræsne feriegæst, blandt andet en lille butiksarkade. Der er gratis liggestole både ved hotellet og på stranden ved hotellets eget strandafsnit. Hotellet råder desuden over en luksus spa-afdeling med indendørs opvarmet swimmingpool, massage, sauna, skønhedssalon samt tyrkisk bad (mod gebyr). Der findes flere barer, som serverer kølige drikkevarer, og de inkluderede måltider kan indtages i den skønne buffet-restaurant. Her serveres en god variation af græske og internationale retter. Kresten Royal Villas anbefales til både par og familier, der gerne vil bo på et ægte 5-stjernet hotel.


Beliggenhed

Kresten Royal Villas er beliggende i rolige omgivelser direkte ved havet. Der er cirka 6 km. til Rhodos By. Hotellet tilbyder shuttle til Rhodos by mod gebyr, ligesom den lokale  bus kører til byen mange gange dagligt fra den nærliggende landevej.

Faciliteter
Hotellet har et moderne og elegant lobby- og receptionsområde med bar og Wi-Fi. Der findes flere indbydende solterrasser med swimmingpools og børnepools, samt adskillige barer og restauranter, som alle har forskellige åbningstider. Der er desuden mulighed for at nyde fitness, sauna, jacuzzi og massage mod gebyr. På hotellet finder man også en legeplads, børneklub (engelsktalende) og en privat strand med beachvolley. Nogle af hotellets faciliteter er mod gebyr.

Værelser

På Kresten Royal Villas bor man i elegante og super flotte superior dobbeltværelser, som alle har balkon eller terrasse, TV, telefon, minibar, elkedel, aircondition, bad/toilet og føntørrer.

Pension
Opholdet er med All Inclusive, hvilket vil sige, at morgen-, middags- og aftensmad i hovedrestaurantens buffet er inkluderet, samt at man frit kan nyde de lokale drikkevarer.
Tidlig morgenmad: kl. 06.30-07.00
Morgenbuffet: kl. 7.00-10.00. 
Sen morgenmad: kl. 10.00-11.00
Frokostbuffet: kl. 12.30-14.30.
Aftenbuffet: kl. 18.30-21.30.
Snacks og is: kl. 11.00-18.00
Aften snacks: kl. 22.30-23.30
Alle drikkevarer er lokale og inkluderet i prisen i tidsrummet kl. 10.00-23.00. Alle andre drikkevarer er mod gebyr. Der findes også à la carte restauranter på hotellet. Disse kan besøges 2 gange i løbet af ugen gratis. Bordbestilling dagen før i receptionen er dog nødvendig! 

OBS.Der er dresscode på hotellet, hvilket vil sige at man som mand skal bære lange bukser i restauranten om aftenen.

Check-ud fra hotellet
Check-ud sker som regel senest kl. 12.00 på afrejsedagen. For senere check-ud forhør direkte på hotellet, og kan dette lade sig gøre, er det ofte mod en ekstra betaling direkte til hotellet.

Miljøafgift i Grækenland pr. 1/1-2018
De lokale myndigheder i Grækenland har indført en miljøafgift på hotelovernatninger fra og med den 1. januar 2018. Afgiften betales direkte til hotellet ved check-in enten kontant eller med kreditkort og er ikke inkluderet i rejsens pris.
Pris pr. værelse pr. nat varierer fra € 0,50 - € 4,00. Der vil derfor maksimalt blive opkrævet € 28,- og dette ved en uges ophold på et 5-stjernet hotel/lejlighed. Bemærk at Primo Tours klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering, som ligger til grund for afgiftens størrelse.
Læs mere
Hotelfakta
  • Afstand til centrum 6000 m
  • Afstand til strand 50 m
  • Afstand til indkøb 0 m
  • Antal værelser 285
  • Etager 3
  • Pool Ja
  • Børnepool Ja
  • Bar Ja
  • Restaurant Ja
  • Air conditioning Ja
  • Håndklædeservice Ja
  • Køleskab Ja
  • Minibar Nej
  • Mini Marked Ja
  • Underholdning Ja
  • Have Ja
  • Elevator Ja
  • WiFi Ja
  • Parasoller Ja
  • Solsenge Ja
  • Shuttlebus til centrum Ja
  • Shuttlebus til stranden Nej
  • Wellness Ja
  • Sikkerhedsboks/safetyboks Ja
  • Balkon / Terrasse Ja
  • Hårtørrer Ja
  • Kaffemaskine Nej
  • Fitnessrum Ja
  • Antal pools 4
  • Håndklædeskift Ja
  • TV Ja
  • Afstand til lufthavnen 15 km
  • Rengøring Ja

Se alle fakta

  • Bemærk at der tillægges kr. 148,- pr. person i ovenstående priser.
    Dækker over olie- samt valutajusteringer.
Ønsker du ekstra service på din charterferie:
  • Mad på flyet tur/retur kr. 198,-
  • Sædereservation alm. sæde kr. 50,- pr. vej.
  • - ekstra benplads kr. 150,- pr. vej.
  • Transfer til og fra lufthavnen kr. 168,- pr. person.
  • Bagage kr. 130,- for 1 stk. på 20 kg. tur/retur.

Bedømmelser

Pragtfuldt

Skrevet af Louise

For mig er det klare vand i havet det skønneste, jeg kommer helt sikkert igen , og den kolde sommer 2017 i Danmark gør det endnu dejligere at komme ned til 30 graders varme,

Uegnet til småbørn og handicappede ellers dejligt sted

Skrevet af Tove

På grund af meget meget glat bund i poolen nærmest vandet var den ikke brugbar hvis man brugte den skrånende nedgang, end ikke hvis man holdt i gelænderet, det burde være i orden når man får 5 stjerner. Ligeledes kunne man forvente lidt mere varieret mad om aftenen.

Dejligt hotel!

Skrevet af Mia Hedeager Rindom

Vi var to voksne og to børn (1,5 år og 3,5 år) afsted på dette hotel i sidste uge. Vi syntes overordnet at vi havde en god ferie. Hotellet er rigtig fint, med nogle gode værelser og dejlig store altaner. Primotours var hele vejen igennem rejsen en god hjælp, både inden og under rejsen. Personalet på hotellet var virkelig søde og hjælpsomme, især rengøringspersonalet - de arbejdede hele dagen og meget hårdt. Der står dog der er en legeplads til rådighed, men den legeplads var en delelegeplads, som egentlig ligger op ad nabo-hotellets pool, og om aftenen, hvor der var køligt nok til at bruge den, var sprinklerne desværre igang. Vi vidste selvfølgelig på forhånd at hotellet lå udenfor byen, men til en anden gang vil vi tættere på noget lokalt, så der er mulighed for at vi kan gå aftenturer eller lignende. Det koster dog kun 10euro / pr. vej at komme ind til byen i taxa og 2.5 euro pr. voksne i bus (børn er gratis) Maden var rigtig god - og der var et stort udvalg, både for de store og små. Dog ligger toiletterne lige ved siden af restauranterne, og vi syntes virkelig at et 5-stjernet hotel burde have desinfektion-væske til hænderne inden en buffet. Det kunne måske have sparet os for vores maveinfluenza, som vi alle fik under opholdet. Vi vil dog gerne anbefale hotellet - da det opfyldte de fleste af vores ønsker - og det er ikke sidste gang vi rejser med primotours igen.

Super Hotel

Skrevet af Helle

Dette hotel kan varmt anbefales - alt var bare i orden og ellers blev det lavet med det samme. Venligt personale, flotte værelser og super rengøring.