Kresten Royal Villas & Spa m/ All Inclusive
Kresten Royal Villas & Spa m/ All Inclusive

5-stjernet luksushotel med udsigt til havet 

Kresten Royal Hotel er et 5-stjernet luksushotel med den bedste beliggenhed direkte ved det smukke hav. Hotellet er bygget i en elegant, moderne, kubistisk stil med mange smukke detaljer og eksklusivt møblement. Der findes flere imponerende solterrasser med swimmingpools, solsenge og parasoller og ikke mindst en fantastisk panoramaudsigt. Kresten Royal byder på et utal af faciliteter, som kan tilfredsstille selv den mest kræsne feriegæst.


Hotellet råder over en luksus spa-afdeling med indendørs opvarmet swimmingpool, massage, sauna, skønhedssalon samt tyrkisk bad (mod gebyr). Der findes flere barer, som serverer kølige drikkevarer, og de inkluderede måltider kan indtages i den skønne buffet-restaurant. Her serveres en god variation af græske og internationale retter. Kresten Royal anbefales til både par og familier, der gerne vil bo på et ægte 5-stjernet hotel. Hotellet ligger i lettere kuperet terræn og er mindre velegnet til gangbesværede gæster.

Beliggenhed

Kresten Royal er beliggende i rolige omgivelser direkte ved havet og i udkanten af ferieområdet Kalithea. Der er adgang til privat strand, som deles med nabohotellet. Stranden ligger som en lille bugt, hvor  man har gode muligheder for snorkling. Solsenge på stranden kan lejes for 3,50 Euro. Der er cirka 6 km. til Rhodos By, og hotellet tilbyder shuttle mod gebyr, ligesom den lokale  bus kører til byen mange gange dagligt fra den nærliggende landevej.

Faciliteter
Hotellet har et moderne og elegant lobby- og receptionsområde med bar og Wi-Fi. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Grækenland kan have varierende dækning, og udfald kan forekomme. Der findes flere indbydende solterrasser med swimmingpools og børnepools, samt adskillige barer og restauranter, som alle har forskellige åbningstider. Der er desuden mulighed for at nyde fitness, sauna, jacuzzi og massage mod gebyr. På hotellet finder man også en legeplads, børneklub (engelsktalende) og en privat strand. Hotellet har to tennisbaner, en basketball bane og en fodboldbane. Bolde og ketscher udlånes gratis i receptionen. Det er ligeledes muligt at benytte nabohotellets beachvolley bane. Der er ydermere bordtennis samt pool/billardborde. Hotellets animationsteam arrangerer forskellige aktiviteter i såvel dagtimerne som om aftenen i ugens løb.

Værelser

På Kresten Royal Villas bor man i elegante og super flotte superior dobbeltværelser, som alle har balkon eller terrasse, TV, telefon, minibar, elkedel, aircondition, bad/toilet og føntørrer.

Pension
Opholdet er med All Inclusive, hvilket vil sige, at morgen-, middags- og aftensmad i hovedrestaurantens buffet er inkluderet, samt at man frit kan nyde de lokale drikkevarer.

Tidlig morgenmad: kl. 06.30-07.00
Morgenbuffet: kl. 7.00-10.00. 
Sen morgenmad: kl. 10.00-12.00
Frokostbuffet: kl. 12.30-14.30.
Aftenbuffet: kl. 18.30-21.30.
Snacks og is: kl. 11.00-18.00
Aften snacks: kl. 22.30-23.30

Alle drikkevarer er lokale og inkluderet i prisen i tidsrummet kl. 10.00-23.00. Alle andre drikkevarer er mod gebyr.

Der findes også à la carte restauranter på hotellet.Her kan man spise gratis to gange i løbet af ugen - dog er drikkevarer mod betaling. Bordbestilling dagen før i receptionen er dog nødvendig! 

OBS.Der er dresscode på hotellet, hvilket vil sige at man som mand skal bære lange bukser i restauranten om aftenen.

Check-ud fra hotellet
Check-ud sker som regel senest kl. 12.00 på afrejsedagen. For senere check-ud forhør direkte på hotellet, og kan dette lade sig gøre, er det ofte mod en ekstra betaling direkte til hotellet.

Miljøafgift i Grækenland pr. 1/1-2018
De lokale myndigheder i Grækenland har indført en miljøafgift på hotelovernatninger fra og med den 1. januar 2018. Afgiften betales direkte til hotellet ved check-in enten kontant eller med kreditkort og er ikke inkluderet i rejsens pris.
Pris pr. værelse pr. nat varierer fra € 0,50 - € 4,00. Der vil derfor maksimalt blive opkrævet € 28,- og dette ved en uges ophold på et 5-stjernet hotel/lejlighed. Bemærk at Primo Tours klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering, som ligger til grund for afgiftens størrelse.
Læs mere
Hotelfakta
  • Afstand til centrum 6000 m
  • Afstand til strand 50 m
  • Afstand til indkøb 0 m
  • Antal værelser 285
  • Etager 3
  • Pool Ja
  • Børnepool Ja
  • Bar Ja
  • Restaurant Ja
  • Air conditioning Ja
  • Håndklædeservice Ja
  • Køleskab Ja
  • Minibar Nej
  • Mini Marked Ja
  • Underholdning Ja
  • Have Ja
  • Elevator Ja
  • WiFi Ja
  • Parasoller Ja
  • Solsenge Ja
  • Shuttlebus til centrum Ja
  • Shuttlebus til stranden Nej
  • Wellness Ja
  • Sikkerhedsboks/safetyboks Ja
  • Balkon / Terrasse Ja
  • Hårtørrer Ja
  • Kaffemaskine Nej
  • Fitnessrum Ja
  • Antal pools 4
  • Håndklædeskift Ja
  • TV Ja
  • Afstand til lufthavnen 15 km
  • Rengøring Ja

Se alle fakta

  • Bemærk at der tillægges kr. 178,- pr. person i ovenstående priser.
    Dækker over olie- samt valutajusteringer.
Ønsker du ekstra service på din charterferie:
  • Afbestillingsforsikring kr. 195,- pr. person
  • Mad på flyet tur/retur kr. 198,- pr. person
  • Sædereservation alm. sæde fra kr. 60,- pr. vej
  • Sædereservation ekstra benplads kr. 175,- pr. vej
  • Transfer til og fra lufthavnen kr. 178,- pr. person.
  • Bagage, kuffert á 20 kg. tur/retur, kr. 130,- pr. stk

Bedømmelser

Pragtfuldt

Skrevet af Louise

For mig er det klare vand i havet det skønneste, jeg kommer helt sikkert igen , og den kolde sommer 2017 i Danmark gør det endnu dejligere at komme ned til 30 graders varme,

Uegnet til småbørn og handicappede ellers dejligt sted

Skrevet af Tove

På grund af meget meget glat bund i poolen nærmest vandet var den ikke brugbar hvis man brugte den skrånende nedgang, end ikke hvis man holdt i gelænderet, det burde være i orden når man får 5 stjerner. Ligeledes kunne man forvente lidt mere varieret mad om aftenen.

Dejligt hotel!

Skrevet af Mia Hedeager Rindom

Vi var to voksne og to børn (1,5 år og 3,5 år) afsted på dette hotel i sidste uge. Vi syntes overordnet at vi havde en god ferie. Hotellet er rigtig fint, med nogle gode værelser og dejlig store altaner. Primotours var hele vejen igennem rejsen en god hjælp, både inden og under rejsen. Personalet på hotellet var virkelig søde og hjælpsomme, især rengøringspersonalet - de arbejdede hele dagen og meget hårdt. Der står dog der er en legeplads til rådighed, men den legeplads var en delelegeplads, som egentlig ligger op ad nabo-hotellets pool, og om aftenen, hvor der var køligt nok til at bruge den, var sprinklerne desværre igang. Vi vidste selvfølgelig på forhånd at hotellet lå udenfor byen, men til en anden gang vil vi tættere på noget lokalt, så der er mulighed for at vi kan gå aftenturer eller lignende. Det koster dog kun 10euro / pr. vej at komme ind til byen i taxa og 2.5 euro pr. voksne i bus (børn er gratis) Maden var rigtig god - og der var et stort udvalg, både for de store og små. Dog ligger toiletterne lige ved siden af restauranterne, og vi syntes virkelig at et 5-stjernet hotel burde have desinfektion-væske til hænderne inden en buffet. Det kunne måske have sparet os for vores maveinfluenza, som vi alle fik under opholdet. Vi vil dog gerne anbefale hotellet - da det opfyldte de fleste af vores ønsker - og det er ikke sidste gang vi rejser med primotours igen.

Super Hotel

Skrevet af Helle

Dette hotel kan varmt anbefales - alt var bare i orden og ellers blev det lavet med det samme. Venligt personale, flotte værelser og super rengøring.