Naama Bay Promenade Beach Resort m/ All Inclusive

Total11.998 kr.
En uge, Fly fra Billund, 2 voksne, 30 nov. 2025 til 7 dec. 2025
Hotel på stranden

Familievenligt hotel direkte ved stranden

Naama Bay Promenade er et familievenligt hotel beliggende med direkte adgang til privat strand og Rødehavet. I hotellets midte findes det indbydende terrasseområde med flot swimmingpool, separat børnepool, dekorative vandfald, flotte palmer samt liggestole og parasoller, hvor der er mulighed for at slappe af.

 

Beliggenhed

Naama Bay promenade ligger i hjertet af Naama Bay i gåafstand til det pulserende byliv, som indbyder til hyggelige gåture. Naama Bay har et fint gågadeområde med butikker, restauranter og cafeer. Med hotellets placering direkte ved stranden og havet, er der rig mulighed for at tage en dukkert i det klare vand.

 

Faciliteter

Naama Bay Promenade tilbyder et fint udvalg af aktiviteter og faciliteter for både børn og voksne. Hotellet har en indbydende swimmingpool og en separat børnepool, begge opvarmet i vinterhalvåret fra november måned. Der er gratis udlån af poolhåndklæder. For de aktive er der mulighed for at benytte hotellets fitnesscenter med bl.a. sauna, dampbad.

Et animationsteam tilbyder aktiviteter og underholdning for både store og små i dag- og aftentimerne. Programmet spænder vidt fra sportslige aktiviteter til musik og dans. Der må påregnes lidt støj fra det store vandfald i receptionen.

Mulighed for vandsport mod ekstra betaling.

Gratis WiFi på udvalgte områder. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Egypten kan være varierende, og udfald kan forekomme.

Grundet renovering af hotellets ene swimmingpool, vil der fra den 10/01 2025 – 20/04 2025 ikke være mulighed for at benytte denne. Der kan i stedet benyttes den opvarmede pool på modsatte side af vejen, som også hører til hotellet.
 

Værelser

På Naama Bay Promenade bor du i velindrettede Deluxe værelser. Alle værelser er indrettet med TV, telefon, minibar (mod gebyr), toilet, bruseniche eller badekar, hårtørrer, te og kaffefaciliteter med elkedel, safetyboks, aircondition samt balkon eller terrasse. Alle værelser har plads til 2 voksne og 2 børn under 12 år. Mod tillæg er det muligt at få værelse med pool udsigt eller havudsigt.

 

Pension

Opholdet er med All Inclusive, som inkluderer alle dagens måltider samt et udvalg af lokale drikkevarer.

 

Morgen-, middags- og aftensmaden indtages i hotellets buffet-restaurant. 

 

Morgenmad kl. 07:00 – 10:00

Sen morgenmad kl. 10:00-11:00

Frokost kl. 12:30 – 15:00

Snacks kl. 13:00 – 16:00

Is: kl. 16.00-17.00

Aftensmad kl. 18:30 – 21:00

 

Alle drikkevarer er lokale og inkluderet i tidsrummet kl. 10.00-22.00.

Der serveres ikke vin eller light sodavand i strandbaren, kun i buffetrestauranten til måltiderne.

Der stilles dagligt en flaske vand på værelset, og man kan løbende få mere ved henvendelse i receptionen.

 

Ind – og udtjekning

Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 15.00 på ankomstdagen grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker man at beholde værelset i længere tid, skal man forhøre sig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.

 

Visum – VIGTIGT!

For at rejse til Sharm el-Sheikh skal dit pas være gyldigt i minimum 6 måneder efter din hjemkomstdato, og du skal have en gyldig returbillet. Dit pas skal være maskinlæsbart. Håndskrevne nødpas anerkendes ikke som gyldige rejsedokumenter af Egypten. Alle navne i pas skal stemme overens med navnene på billetten.

På flyet til Egypten udleveres en indrejseblanket, som udfyldes i flyet og afleveres i paskontrollen ved ankomsten til Sharm el-Sheikh Lufthavn. Her får du et Sinai Only stempel i dit pas. Stemplet er et gratis, gælder 15 dage, og du kan opholde dig i hele Sharm el-Sheikh lokalområde (fra det sydlige Hadaba og helt op til Dahab) samt tage på vores udflugter i dette område. Disse udflugter kunne feks. være bådtur, ørkentur eller besøg i Sct. Catharina klosteret.

Skal du på tur udenfor Sharm-el Sheikh området, f.eks. Cairo/Pyramiderne, på dykkertur til vraget Thistlegorm, Luxor eller andre lange ture, skal du i paskontrollen købe et turistvisum. Pris 30 US dollars kontant pr. person. Der kan ikke betales med kreditkort eller anden valuta jf. info fra myndighederne.

 

 

Afstande
Afstand til lufthavn
20 km
Afstand til supermarked
400 m
Samlet pris: 11.998 kr.
Inkluderet i rejsen
Sinai-Only visum (Pas min. gyldig 6 måneder ved hjemrejse)
All inclusive
Danske rejseledere
Booking
1
Vælg værelser
2
Vælg rejseform
1
Vælg værelser
Trin 1: Værelser
Resultaterne er for 2 voksne
Fortryd
Step 1Faciliteter på værelset: All inclusive
Mulighed 1
Naama Bay Promenade Beach Resort pool
Deluxe dobbeltværelse (2 pers. + evt. 2 børn)
2 personer / 2 x voksne
Mulighed 2
Naama Bay Promenade Beach Resort pool
Deluxe dobbeltværelse pooludsigt. (2 pers. + evt. 2 børn)
2 personer / 2 x voksne
Mulighed 3
Naama Bay Promenade Beach Resort pool
Deluxe dobbeltværelse havudsigt (2 pers. + evt. 2 børn)
2 personer / 2 x voksne
23 nov..søndag, U48
30 nov..søndag, U49
07 dec..søndag, U50
Tilkøb

Få overblik over de ekstra muligheder, du kan tilvælge for at skræddersy dit ophold.

Tilkøb
Bagage - 1 stk. max 20 kg. t/rPris pr. person 349 kr.
EnergisikringPris pr. person 149 kr.
Charterpakke (20 kg bagage, mad på flyet og transfer)Pris pr. person 799 kr.
Transfer Sham el Sheik t/rPris pr. person 289 kr.
Mad på fly t/rPris pr. person 249 kr.
Hotel faciliteter
Her får du et overblik over de faciliteter, der venter dig på hotellet. Hvis der står minus (-) ud for en facilitet, så er den ikke tilgængelig på hotellet.
Hotellet
  • Antal pools: 2
  • Restaurant
  • Bar
  • Børnepool
  • Parasoller
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr)
  • WiFi (evt. mod gebyr)
  • Elevator
  • Underholdning
  • Shuttlebus til centrum
  • Shuttlebus til stranden
  • Wellness
  • Fitnessrum
  • Legeplads
  • Mulighed for privat pool
Værelsesfaciliteter
  • Balkon/terrasse
  • Minibar
  • Køleskab
  • Aircondition (evt. mod gebyr)
  • Safetyboks (evt. mod gebyr)
  • TV
  • Kaffemaskine
  • Hårtørrer
  • Elkedel
Afstande
  • Lufthavn 20 km
  • Supermarked 400 m