Vila Baleira Suites er et hyggeligt lejlighedshotel med perfekt beliggenhed direkte ved den 9 kilometer lange sandstrand. Solterrassen er det centrale mødested for hotellets gæster, og herfra er der en unik udsigt over havet og den gyldne sandstrand. I forbindelse med solterrassen findes swimmingpool og børnepool, samt liggestole og parasoller. Hotellet har også et lille haveanlæg med dejlige, grønne områder.
Beliggenhed
Vila Baleira Suites ligger direkte ved den smukke sandstrand og i rolige omgivelser. Der er 4 km. til centrum af Vila Baleira. Nær hotellet kører der offentlige busser et par gange om dagen, og det koster ca. 1.40 euro pr. vej.
Faciliteter
Hotellet byder på et fint udvalg af faciliteter, såsom udendørs swimmingpool og strandområde, hvor liggestole og parasoller er til fri afbenyttelse for hotellets gæster. Du har også adgang til faciliteterne på nabohotellet, Hotel Vila Baleira. Herunder indendørs pool, mindre fitnessrum, legeplads og padelbaner (mod betaling).
Hotellet har gratis Wi-Fi i receptionsområdet. Vi gør opmærksom på, at internettet i Portugal har varierende dækning, og udfald kan forekomme.
Ophold på Vila Baleira Suites inkluderer ikke Ø-All Inclusive. Ønsker du Ø-All Inclusive med gratis adgang til golf, cykler, vandreture, henviser vi til Hotel Vila Baleira, hvor det er inkluderet.
Værelser
Man bor i velindrettede 2-værelses lejligheder, med moderne møblement. Alle har stue/opholdsrum med køkkenniche, separat soveværelse, bad/toilet, telefon, TV, aircondition og balkon med bord og stole.
Der er soveplads til 2-4 personer.
Pension
Opholdet er med morgenmad. Det er muligt at købe drikkevarer i baren på hotellet.
Morgenmad: kl. 7.00 - 10.00
Mulighed for opgradering til All Inclusive
Der er mulighed for at opgradere opholdet til All Inclusive, hvor frokosten, aftensmaden og de inkluderede drikkevarer så nydes fra buffet på nabohotellet Hotel Vila Baleira, da der ikke er restaurant og bar på Vila Baleira Suites
All Inclusive 7 dage pr. uge pr. voksen kr. 1.600/børn 4-11 pr kr. 800.
Jul og Nytår
Ved tilkøb af halvpension i jul og nytår er pensionstillægget højere.
Ind – og udtjekning fra hotellet
Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 15.00 grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. Såfremt dette er muligt, oplyses det ved ankomst til hotellet. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker man at beholde værelset i længere tid, skal man forhøre sig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.
Turistskat
De lokale myndigheder på Porto Santo har indført en turistskat på hotelovernatninger fra og med den 1. februar 2025. Afgiften er Primo Tours uvedkommende, og er ikke inkluderet i rejsens pris. Afgiftspris pr. nat pr. person 2€ som betales direkte til hotellet ved check-in.
Få overblik over de ekstra muligheder, du kan tilvælge for at skræddersy dit ophold.
Tilkøb | |
---|---|
Charterpakke (15 kg bagage, mad på flyet og transfer) | Pris pr. person 799 kr. |
Bagage - 1 stk. max 15 kg. t/r | Pris pr. person 349 kr. |
Transfer Porto Santo t/r | Pris pr. person 289 kr. |
Energisikring | Pris pr. person 149 kr. |
All Inclusive (2 - 3 år) | Pris pr. person 800 kr. |
All Inclusive (4 - 11 år) | Pris pr. person 800 kr. |
All Inclusive | Pris pr. person 1.600 kr. |
Mad på fly t/r | Pris pr. person 249 kr. |