Voksenhotel
Byhotel
Byhotel

Bungalowhotel (+18 år) tæt på Gran Canarias gyldne sandstrande

Med sin beliggenhed tæt på Playa del Inglés berømte sandklitter og strand, er Parque del Paraiso et oplagt valg for par og singler, der ønsker en rolig ferie uden at gå på kompromis med beliggenheden. Her bor du i bungalows omgivet af palmer og blomstrende buske og med byens centrum inden for kort rækkevidde. I hotellets frodige have kan du slappe af nyde palmernes skygge ved det dejlige poolområde.

Beliggenhed
Parque del Paraíso er ideelt placeret i hjertet af Playa del Inglés, en af Gran Canarias mest populære feriebyer. Fra hotellet er der kun en kort gåtur på ca. 10 minutter til stranden, hvor de gyldne klitter strækker sig så langt øjet rækker, og Atlanterhavets bølger lokker til en svalende dukkert.

I umiddelbar nærhed af hotellet findes både barer, restauranter og cafeer samt indkøbsmuligheder. I byen finder du Cita Shopping Center og Yumbo Centrum, som begge tilbyder alt fra internationale restauranter til lokale delikatesser, spændende butikker og underholdning som f.eks. minigolf og live musik. For de eventyrlystne er der nem adgang til offentlig transport i nærheden af hotellet. 

Faciliteter
Kendetegnet for Parque del Paraíso er de smukke omgivelser, da hotellet er anlagt med små haver og stier, der forbinder de hvidkalkede bungalows. Hotellets hjerte er den indbydende swimmingpool, som er tempereret i vintermånederne. Omkring poolen finder du en dejlig solterrasse, hvor liggestole og parasoller står til fri afbenyttelse. Her kan ferien nydes med en forfriskende dukkert, en god bog eller måske en kold drink fra poolbaren. Poolhåndklæder skal medbringes hjemmefra, eller de kan købes i byens butikker.

Hotellet har sin egen restaurant, hvor det er muligt at tilkøbe måltider, ligesom baren tilbyder kølige drikkevarer og kulørte cocktails.
På hotellet kan du fornøje dig med bordtennis eller billard (mod gebyr). Der er gratis WiFi på hele hotellet. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Spanien kan variere, og udfald kan forekomme.

Værelser
Parque del Paraíso tilbyder rummelige 2-værelses lejligheder på ca. 55 m2 i lys og moderne stil. Alle lejligheder har separat soveværelse, et badeværelse med hårtørrer og et dejligt opholdsrum med sofa, TV, telefon, safety boks (2,50 € pr. dag), aircondition (10 € pr. uge og 20 € i depositum), spisebord og køkkenniche, som kun er velegnet forberedelse af snacks og lette retter. Der er køleskab og kaffemaskine i alle lejligheder.

Der findes to typer af køkkenniche i lejlighederne, og vi kan ikke på forhånd garantere en bestemt type lejlighed. Den ene type køkkenniche er integreret i opholdsstuens skabsmiljø og indeholder microovn og vask, mens den anden type er et lidt større køkken med to kogeplader men uden microovn.

Lejligheden indeholder endvidere badeværelse med bruser eller badekar samt dejlig, møbleret terrasse på ca. 14 m2.

Pension
Dit ophold på Parque del Paraíso er som udgangspunkt uden forplejning, så du kan udforske områdets mange restauranter. Ønsker en mere bekvem løsning, er der mulighed for tilkøb af enten morgenmad eller halvpension. Både morgenmaden og aftensmaden serveres fra buffet i hotellets restaurant. Drikkevarer afregnes direkte med hotellet.

Morgenmad 7 dage pr. person kr. 600
Halvpension i 7 dage pr. person kr. 1.300
 

Ind – og udtjekning
Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 15.00 på ankomstdagen grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker du at beholde værelset i længere tid, skal du forhøre dig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.

 

 
Afstande
Afstand til lufthavn
30 km
Afstand til strand
950 m
Afstand til centrum
1,5 km
Samlet pris: 20.598 kr.
Inkluderet i rejsen
Danske rejseledere
Bestil din rejse
1
Vælg værelse
2
Vælg rejseform
1
Vælg værelse
Resultaterne er for 2 voksne
Vælg værelsePensionsform:
Mulighed 1
Skønt poolområde omgivet af palmer
2-vær. lejlighed bungalow (2 pers.)
2 personer / Voksne: 2
11 okt..lørdag, U42
18 okt..lørdag, U43
25 okt..lørdag, U44
Tilkøb

Få overblik over de ekstra muligheder, du kan tilvælge for at skræddersy dit ophold.

Tilkøb
Bagage - 1 stk. max 20 kg. t/rPris pr. person 349 kr.
EnergisikringPris pr. person 149 kr.
Mad på fly t/rPris pr. person 249 kr.
Transfer Gran Canaria t/rPris pr. person 289 kr.
Charterpakke (20 kg bagage, mad på flyet og transfer)Pris pr. person 799 kr.
Hotel faciliteter
Her får du et overblik over de faciliteter, der venter dig på hotellet. Hvis der står minus (-) ud for en facilitet, så er den ikke tilgængelig på hotellet.
Hotellet
  • Antal pools: 1
  • Restaurant
  • Bar
  • Børnepool
  • Parasoller
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr)
  • WiFi (evt. mod gebyr)
  • Elevator
  • Underholdning
  • Shuttlebus til centrum
  • Shuttlebus til stranden
  • Wellness
  • Fitnessrum
  • Mulighed for privat pool
  • Tempereret pool (kun vinterhoteller)
  • Antal værelser: 130
  • Antal etager: 1
Værelsesfaciliteter
  • Balkon/terrasse
  • Minibar
  • Køleskab
  • Aircondition (evt. mod gebyr)
  • Safetyboks (evt. mod gebyr)
  • TV
  • Kaffemaskine
  • Hårtørrer
  • Elkedel
Afstande
  • Lufthavn 30 km
  • Supermarked 500 m
  • Strand 950 m
  • Centrum 1,5 km
Parque del Paraiso 1, apartments
Grancanariapuertomogan

Gran Canaria

Gennem mange år har Gran Canaria været et populært rejsemål i vintermånederne. Her er du sikker på at komme til et skønt og solrigt klima, og de kanariske øer har også i mange år været kendt som ”Lyksagelighedens øer” og har tilmed senere fået tilnavnet ”Øerne med det evige forår”.

Værd at vide om Gran Canaria

Oktober-november
21-23º
December-januar-februar
18-19º
Marts-april
20-21º
Flyv direkte fraBillund
Flyv direkte fraBillund
Flyvetid5 timer
Danske rejseledereFra oktober til april
Strande
Udflugtsmuligheder
Autenticitet
Antal spisesteder i lokalområdet
Shopping
Drikkepenge
Som regel Drikkepenge er ikke et krav men en god skik (ca. 5-10%)
Drikkevand
På flaske Det anbefales at holde sig til drikkevand på flaske.
Lufthavn
Las Palmas Lufthavn (LPA)Der er ca. 30-45 minutter fra lufthavnen til hotellerne.
Strøm
230V Samme stik som i Danmark
Tidsforskel
-1 timeGran Canaria er 1 time bagud ift. Danmark.
Valuta
EuroKortbetaling er ofte muligt. God idé med lidt kontanter.