Monart City m/All Inclusive

Total7.798 kr.
En uge, Fly fra Billund, 2 voksne, 2 juni 2025 til 9 juni 2025
Hotel på stranden

Beliggende ved den populære øststrand

Monart City er et dejligt og meget velfungerende hotel, beliggende på den populære strandvej ved Øststranden i Alanya. Hotellet er renoveret i 2012 og fremstår med flotte detaljer og moderne møblement. Det er et hotel med en god og familiær stemning og gode faciliteter - herunder vandrutsjebane.[SelectOfferEmailSummary] Monart City råder over en dejlig solterrasse med 2 indbydende swimmingpools, en separat børnepool og en snack-/poolbar. Opholdet på hotellet er med All Inclusive, hvilket betyder, at alle måltider og drikkevarer er inkluderet. Drikkevarerne kan nydes på hotellet, eller ved hotellets eget strandafsnit, hvor der er gratis liggestole og parasoller.

Beliggenhed
Perfekt beliggenhed ned til den dejlige Øststrand og gåafstand til Alanyas mange aktiviteter, restauranter og butikker.

Faciliteter

Monart City byder på fine faciliteter, såsom swimmingpool, vandrutschebane, restaurant, bar, bordtennis, billard, dart og hamam. Sidstnævnte mod gebyr. Der er desuden gratis Wi-Fi, solstole og parasoller. Mulighed for lån af poolhåndklæde mod depositum på 10 Euro kontant. Ydermere har man også mulighed for at nyde kolde drikkevare og lettere snack i hotels strandbar (sodavand, lokal øl og vin). Vi gør opmærksom på, at internettet i Tyrkiet har varierende dækning, og udfald kan forekomme.

Værelser

Man bor i pæne dobbeltværelser med bad/toilet, føntørrer, aircondition, balkon og minibar, der fyldes op med vand. Værelsesstørrelsen varierer afhængigt af antal personer på rejsebeviset.

Pension
Opholdet er med All Inclusive, hvilket betyder, at alle måltider er inkluderet, ligesom der er drikkevarer og snacks til rådighed en stor del af døgnet. Tidspunkterne for spisning kan variere i løbet af sæsonen.

Morgenmad: kl. 7.00 - 10.30
Frokost: kl. 12.30 - 14.00
Snacks: kl. 14.00 - 24.00
Aftensmad: kl. 19.00 - 21.00
Kaffe, te og kage i tidsrummet kl. 11.30-18.30.

Alle drikkevarer er lokale og kan indtages i én af poolbarerne kl. 10.00 - 24.00 eller ved strandbaren kl. 10.00 - 18.00.  Der er gratis is på hotellet dagligt mellem kl. 12.00 - 17.00. All inclusive er tilgængelig frem til afrejsetidspunktet.

Ind – og udtjekning fra hotellet
Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 15.00 grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. Såfremt dette er muligt, oplyses det ved ankomst til hotellet. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker man at beholde værelset i længere tid, skal man forhøre sig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.

Afstande
Afstand til lufthavn
120 km
Afstand til supermarked
200 m
Spar 2.250 kr. Pr. person
6.149 kr.
Samlet pris: 7.798 kr.
Inkluderet i rejsen
All inclusive
Danske rejseledere
Booking
1
Vælg værelser
2
Vælg rejseform
1
Vælg værelser
Trin 1: Værelser
Resultaterne er for 2 voksne
Fortryd
Step 1Faciliteter på værelset: All inclusive
Mulighed 1
Pool med vandrutsjebane
Dobbeltvær. Comfort (2 pers.)
2 personer / 2 x voksne
Mulighed 2
Pool med vandrutsjebane
Superior dobbeltvær. (2-3 pers.) - skrå havudsigt
2 personer / 2 x voksne
Mulighed 3
Pool med vandrutsjebane
Dobbeltværelse cozy (2-3 pers.)
2 personer / 2 x voksne
Mulighed 4
Pool med vandrutsjebane
Komfort dobbeltvær. (2-3 pers.) m. Havudsigt
2 personer / 2 x voksne
02 juni.mandag, U24
09 juni.mandag, U25
16 juni.mandag, U26
Udsolgt
Udsolgt
Udsolgt
Udsolgt
Udsolgt
Udsolgt
Tilkøb

Få overblik over de ekstra muligheder, du kan tilvælge for at skræddersy dit ophold.

Tilkøb
Bagage - 1 stk. max 20 kg. t/rPris pr. person 349 kr.
Transfer Alanya t/rPris pr. person 289 kr.
Mad på fly t/rPris pr. person 249 kr.
Charterpakke (20 kg bagage, mad på flyet og transfer)Pris pr. person 799 kr.
EnergisikringPris pr. person 149 kr.
Hotel faciliteter
Her får du et overblik over de faciliteter, der venter dig på hotellet. Hvis der står minus (-) ud for en facilitet, så er den ikke tilgængelig på hotellet.
Hotellet
  • Antal pools: 2
  • Restaurant
  • Bar
  • Børnepool
  • Parasoller
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr)
  • WiFi (evt. mod gebyr)
  • Elevator
  • Underholdning
  • Shuttlebus til centrum
  • Shuttlebus til stranden
  • Wellness
  • Fitnessrum
  • Mulighed for privat pool
Værelsesfaciliteter
  • Balkon/terrasse
  • Minibar
  • Køleskab
  • Aircondition (evt. mod gebyr)
  • Safetyboks (evt. mod gebyr)
  • TV
  • Kaffemaskine
  • Hårtørrer
  • Elkedel
Afstande
  • Lufthavn 120 km
  • Supermarked 200 m