Søg rejser
Afbudsrejser
Rejsemål
Rejsemål
4TZ 4073

Billige golfrejser

Porto Santo

Grækenland
Kreta - Chaniakysten
Kreta - Loutro
Rhodos
Paleros
Sivota
Meganisi
Parga
Evia
Spanien
Mallorca
Gran Canaria
Tyrkiet
Alanya
Side
Italien
Calabrien
Egypten
Hurghada
Sharm El-Sheikh
Portugal
Porto Santo
Østrig
St. Anton
Mayrhofen
Rejseformer
Rejseformer
Pensioner
All Inclusive
Helpension
Halvpension
Morgenmad
Mini All Inclusive
Uden pension
Temaer
Sommerrejser
Vinterrejser
Aktiv ferie
Golfrejser
Strandhoteller
Voksenhoteller
Børnevenlige hoteller
Lejlighedshoteller
4-stjernede hoteller
5-stjernede hoteller
Hoteller med værelsesvalg
Hoteller med vandrutsjebaner
Hoteller med privat pool
Kun fly
Grupperejser
Aktiv Ferie - Vida Retreat
Jesper Panorama
Yogarejser
Golfhøjskole
Vandreferie
Info
Info
Alt om rejsen
Bestilling, ændring, afbestilling
Før afrejse og flyrejsen
Pakkeliste
Under rejsen
Efter rejsen
Forsikringer
Gavekort
Fordele & rabatter
Primo Tours app
Tryghedspakke
Om Primo Tours
Kontakt og åbningstider
Nyhedsbrev
Presse
Vilkår og betingelser
Rejseforedrag
Job på destinationerne
Få et tilbud
Søg
Søg
Søg
Favoritter
Min billet
Kontakt os
info@primotours.dk
+45 8818 4618
Primo Tours åbningstider
mandag: 09.30-16.30
tirsdag: 09.30-16.30
onsdag: 09.30-16.30
torsdag: 09.30-16.30
fredag: 09.30-16.30
lørdag: 10.00-14.00 (kun tlf.)
søndag: 10.00-14.00 (kun tlf.)
Primo Tours A/S
Rindumgaards Allé 3, Rindum, 6950 Ringkøbing
Alt om rejsen
  • Bestilling, ændring, afbestilling
  • Før afrejse og flyrejsen
  • Under rejsen
  • Efter rejsen
  • Forsikringer
Om Primo Tours
  • Kontakt og åbningstider
  • Nyhedsbrev
  • Presse
  • Vilkår og betingelser
Grupperejser
  • Yogarejser
Populære rejsemål
  • Kreta - Chaniakysten
  • Rhodos
  • Sivota
  • Meganisi
  • Parga
  • Evia
  • Mallorca
  • Alanya
  • Side
  • Calabrien
  • Sharm El-Sheikh
  • Hurghada
  • Gran Canaria
Rejseformer
  • All Inclusive
  • Helpension
  • Halvpension
  • Morgenmad
  • Mini All Inclusive
  • Uden pension
  • Sommerrejser
  • Vinterrejser
  • Aktiv ferie
  • Golfrejser
  • Strandhoteller
  • Voksenhoteller
  • Børnevenlige hoteller
  • Lejlighedshoteller
  • 4-stjernede hoteller
  • 5-stjernede hoteller
  • Hoteller med værelsesvalg
  • Hoteller med vandrutsjebaner
  • Hoteller med privat pool
  • Kun fly
Rigtig go' ferie!
CookieindstillingerCookiepolitik© Primo Tours

Pickalbatros Palace Resort m/All Inclusive

Hurghada,Egypten
Meget godt198 gæsteanmeldelser
4.4/5
Book din rejse
Faciliteter
Vis på kort
Om rejsemålet
Hotel på stranden
Luksushotel
All inclusive

 

Lækkert luksushotel ved egen sandstrand og masser af faciliteter

 

Pickalbatros Palace Resort er et lækkert og indbydende luksushotel beliggende direkte ved privat strandafsnit med den skønneste sandstrand. Hotellet spreder sig over et areal på 72.000 m2 og har derfor også et utal af faciliteter for alle aldersgrupper med stort og hyggeligt poolområde, 5 restauranter, 7 barer og diverse underholdning og aktivitetsmuligheder.

Beliggenhed

Pickalbatros Palace Resort har en skøn beliggenhed lige ud til stranden, hvor du finder hotellets private strandafsnit med liggestole og parasoller til fri afbenyttelse. Hotellet ligger ca. 20 km fra Hurghada centrum, men indenfor 2 km findes der både butikker, indkøbsmuligheder og diverse restauranter. Der er ca. 11 km til lufthavnen, hvorfor en anelse flystøj må forventes.

Faciliteter

Her findes et utal af faciliteter for både store og små. Lige foran hotellet finder du hotellets private strandafsnit med liggestole og parasoller til fri afbenyttelse. Her ligger også hotellets strandbar, hvor du kan nyde dine inkluderede drikkevarer og lettere måltider. Hotellet har desuden flere poolområder, hvor det største er omkranset af grønne palmer, små øer og separat børnepool. Der findes yderligere 3 pools (heraf 1 opvarmet i vinterhalvåret fra november måned og frem til d. 31. marts) samt 1 opvarmet børnepool og børnepool med 5 vandrutsjebaner. Der er gratis poolhåndklæder.

Her er god mulighed for at nyde godt af din All Inclusive, da hotellet har hele 5 restauranter, hvor dine inkluderede måltider kan nydes. Her findes både L’Asiatique Restaurant (Asiatisk), Tagine Restaurant (Orientalsk), Mediterranean Restaurant, The Sky Restaurant og Culina Restaurant. Dine inkluderede drikkevarer kan nydes fra en af de 7 barer, som hotellet råder over. Her er både Oriental Palace, Blu Lounge, Columbus Café, Terrace Bar, Red Sky Bar samt både pool- og strandbar.

Hotellet har desuden et stort og varieret aktivitets- og underholdningsprogram i løbet af dagen og aftenen. Her er også både børneklub (4 – 12 år), legeplads, volleyball, fodboldbane, minigolf, billiard, tennis, bordtennis og dart (nogle aktiviteter kan være mod gebyr), så du kan udfordre dine medrejsende i diverse spil.

Vil du gerne have pulsen op, har du også gratis adgang til hotellets fitness, og ønsker du afslapning kan du mod gebyr tage i hotellets lækre spa, hvor der både findes sauna, dampbad og hammam.

Til glæde for alle vandhunde, har du som gæst på Pickalbatros Palace Resort gratis adgang til vandland med 18 vandrutsjebaner på nabohotellet Beach Albatros Resort. Har du ikke nok i 18 vandrutsjebaner, har du også mulighed for at benytte dig af det store vandland, Pickalbatros – Jungle Aquapark. Entré koster 50 euro pr. pers. og er inkl. All Inclusive og transfer t/r fra hotellet. Børn mellem 7 og 13 år koster 25 euro og skal være i følgeskab med en voksen.

Der er gratis WiFi på hele hotellet. Vi gør opmærksom på at internetforbindelsen kan variere, og at udfald kan forekomme.

Værelser

Man indkvarteres i lækre dobbeltværelser med plads op til 2 voksne og 2 børn. Disse kan bestilles med forskellig udsigt, herunder udsigt til haven, pooludsigt, havudsigt eller skrå havudsigt.

Alle værelser er ca. 35 m2 og har bad/toilet, hårtørrer, minibar, TV, telefon, aircondition, safety-boks, kaffe/te faciliteter samt balkon eller terrasse. Alle værelser har enten dobbeltseng eller to enkeltsenge samt opredning på sovesofa.

Pension

Opholdet på Pickalbatros Palace Resort er med All Inclusive som inkluderer alle dagens måltider fra buffet samt frie, lokale drikkevarer.

Tidlig morgenmad: kl. 01.00 – 05.00 (Mediterranean Main Restaurant)

Morgenmad: kl. 07.00 – 10.00 (Mediterranean Main Restaurant eller Sky Restaurant)

Sen morgenmad: kl. 10.00 – 11.00 (Sky Restaurant)

Frokost: kl. 12.30 – 15.00 (Mediterranean Main Restaurant)

Frokost: kl. 12.30 – 17.00 (Beach Restaurant)

Snacks: kl. 11.00 – 23.00 (Columbus Bar)

Is: kl. 12.30 – 17.00 og 18.00 – 22.00 (Beach Bar om dagen og Columbus bar om aftenen)

Aftensmad: kl. 18.30 – 21.30 (Mediterranean Main Restaurant, L’Asiatique Restaurant, Sky Restaurant)

Sen aftensmad: kl. 22.30 – 00.00 (Mediterranean Main Restaurant)

Drikkevarer: kl. 10.00 – 24.00

De frie lokale drikkevarer kan nydes i hotellets forskellige barer indenfor deres åbningstider.

Derudover kan du nyde aftensmaden på flere af hotellets restauranter i løbet af din ferie. Her er reservation påkrævet:

Culina Restaurant – forhåndsbestemt menu med fisk

Tagine Restaurant – Marrokansk mad

Beach Restaurant – forhåndsbestemt menu

Hotellet kan til enhver tid ændre på tidspunkt og lokation for måltiderne.

Dresscode: Badetøj er ikke tilladt i restauranterne og mænd bedes bære lange bukser under aftensmad.

Ind – og udtjekning

Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 15.00 på ankomstdagen grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker man at beholde værelset i længere tid, skal man forhøre sig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.

Vigtigt - Visum til Hurghada

Visum er ikke inkluderet i rejsens pris, men det er nemt at anskaffe sig. Det er den rejsendes eget ansvar at have de gyldige rejsedokumenter.

Har du pas fra et EU-land, skandinavisk land eller Nordamerika, skal du blot sørge for at medbringe dit pas på rejsen. Det er vigtigt at dit pas er gyldigt mindst 6 måneder efter din hjemrejsedato.

Ombord på flyet vil du få udleveret en indrejseblanket, som skal udfyldes og afleveres i paskontrollen ved ankomst til Hurghada lufthavn.

Det er muligt at købe visum igennem Primo Tours, sådan at du får det udleveret af en repræsentant fra Primo Tours ved ankomst til Hurghada. Ved køb af det, bekræfter du have gyldigt pas fra et EU-land eller Norge og at det er gyldigt minimum 6 måneder efter din indrejse-dato. Turistvisummet er gyldigt i 30 dage og giver adgang til hele Egypten.
OBS. det er ikke muligt at tilkøbe hjemmefra til børn under 2 år. Dette kan købes ved ankomst til Hurgharda hos Primo Tours’ repræsentant.

I lufthavnen skal du købe et Turist visum i skranken, der er beliggende kort før paskontrollen. Visum kan ikke betales med kreditkort, hvorfor det er vigtigt at medbringe US dollars i kontanter. Turist visum koster mellem 25-30 US dollars pr. person.

Har du anden nationalitet end beskrevet ovenfor, kan du kontakte den Egyptiske Ambassade i København. Kristianiagade 19, 2100 København Ø, tlf. 35 43 70 70.

 
 
 
 
 
 
 
Afstande
Afstand til lufthavn
11 km
Afstand til strand
200 m
Afstand til centrum
15 km
Spar 200 kr. Pr. person
6.199 kr.
Samlet pris: 11.998 kr.
Inkluderet i rejsen
All inclusive
Danske rejseledere
Vælg værelser
Bestil din rejse
1
Resultaterne er for 2 voksne
Flyrejse

Hvis der er mulighed for at vælge forskellige afrejsetidspunkter, kan du vælge dit ønskede fly herunder.

Bestil rejse
Ikke klar til at bestille?Gem til favoritter
Hotel faciliteter
Her får du et overblik over de faciliteter, der venter dig på hotellet. Hvis der står minus (-) ud for en facilitet, så er den ikke tilgængelig på hotellet.
Hotellet
  • Antal pools: 5
  • Restaurant
  • Bar
  • Børnepool
  • Parasoller
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr)
  • WiFi (evt. mod gebyr)
  • Elevator
  • Underholdning
  • Shuttlebus til centrum
  • Shuttlebus til stranden
  • Wellness
  • Fitnessrum
  • Vandrutchebane(r)
  • Legeplads
  • Mulighed for privat pool
  • Tempereret pool (kun vinterhoteller)
  • Antal værelser: 621
  • Antal etager: 3
Værelsesfaciliteter
  • Balkon/terrasse
  • Minibar
  • Køleskab
  • Aircondition (evt. mod gebyr)
  • Safetyboks (evt. mod gebyr)
  • TV
  • Kaffemaskine
  • Hårtørrer
  • Elkedel
Afstande
  • Lufthavn 11 km
  • Supermarked 2 km
  • Strand 200 m
  • Centrum 15 km
Pickalbatros Palace Resort m/All Inclusive
Hurghada1

Et ferieparadis med sandstrande og masser af solskinstimer

Hurghada er en populær ferieby ved Det Røde Hav og byder på eventyrlige strande og storslåede oplevelser både over og under havoverfladen. Søger du kulturelle og historiske oplevelser, er der mulighed for at tage på udflugt til Luxor og Kongernes Dal, hvor du kan opleve gamle, egyptiske templer og udforske faraoernes historiske skatte.

Hurghada

Værd at vide om Hurghada

Oktober-November
27-30º°C
December-Januar-Februar
21-23º°C
Marts-April
25-28º°C
Flyv direkte fraBillund
Flyvetid5,50 time
Danske rejseledereFra oktober til april
Strande
Udflugtsmuligheder
Autenticitet
Antal spisesteder i lokalområdet
Shopping
Drikkepenge
Som regel Drikkepenge er ikke et krav men en god skik (ca. 10%)
Drikkevand
På flaske Det anbefales at holde sig til drikkevand på flaske.
Forsikring
RejseforsikringVær opmærksom på, at din rejseforsikring skal dække udenfor EU.
Lufthavn
Hurghada Lufthavn (HRG)Der er ca. 30 minutters kørsel fra lufthavnen til hotellerne.
Strøm
220V Samme stik som i Danmark.
Tidsforskel
+1 timeEgypten er 1 time foran Danmark. Der er undtagelser i foråret og efteråret, da Danmark og Egypten slår om til sommer-/vintertid på forskellige datoer.
Valuta
Egyptisk pund Kortbetaling er ofte muligt. God idé med kontanter (US Dollars og Euro er ok).
Vælg værelsePensionsform: All inclusive
Mulighed 1
Dobbeltværelse (2 pers. + evt. 2 børn)
Dobbeltværelse (2 pers. + evt. 2 børn)
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 2
Dobbeltværelse (2 pers. + evt. 2 børn) - pooludsigt
Dobbeltværelse (2 pers. + evt. 2 børn) - pooludsigt
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 3
Dobbeltværelse (2 pers. + evt. 2 børn) - skrå havudsigt
Dobbeltværelse (2 pers. + evt. 2 børn) - skrå havudsigt
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 4
Dobbeltværelse (2 pers. + evt. 2 børn) - havudsigt
Dobbeltværelse (2 pers. + evt. 2 børn) - havudsigt
2 personer / Voksne: 2
19 nov.Torsdag
26 nov.Torsdag
03 dec.Torsdag
13.998 kr.
Spar 400 kr.
12.398 kr.11.998 kr.
Udsolgt
14.598 kr.
Spar 400 kr.
12.998 kr.12.598 kr.
Udsolgt
14.798 kr.
Spar 400 kr.
13.198 kr.12.798 kr.
Udsolgt
14.998 kr.
Spar 400 kr.
13.398 kr.12.998 kr.
13.398 kr.