Søg rejser
Afbudsrejser
Rejsemål
Rejsemål
4TZ 4073

Billige golfrejser

Porto Santo

Grækenland
Kreta - Chaniakysten
Kreta - Loutro
Rhodos
Paleros
Sivota
Meganisi
Parga
Evia
Spanien
Mallorca
Gran Canaria
Tyrkiet
Alanya
Side
Italien
Calabrien
Egypten
Hurghada
Sharm El-Sheikh
Portugal
Porto Santo
Østrig
St. Anton
Mayrhofen
Rejseformer
Rejseformer
Pensioner
All Inclusive
Helpension
Halvpension
Morgenmad
Mini All Inclusive
Uden pension
Temaer
Sommerrejser
Vinterrejser
Aktiv ferie
Golfrejser
Strandhoteller
Voksenhoteller
Børnevenlige hoteller
Lejlighedshoteller
4-stjernede hoteller
5-stjernede hoteller
Hoteller med værelsesvalg
Hoteller med vandrutsjebaner
Hoteller med privat pool
Kun fly
Grupperejser
Aktiv Ferie - Vida Retreat
Jesper Panorama
Yogarejser
Golfhøjskole
Vandreferie
Info
Info
Alt om rejsen
Bestilling, ændring, afbestilling
Før afrejse og flyrejsen
Pakkeliste
Under rejsen
Efter rejsen
Forsikringer
Gavekort
Fordele & rabatter
Primo Tours app
Tryghedspakke
Om Primo Tours
Kontakt og åbningstider
Nyhedsbrev
Presse
Vilkår og betingelser
Danmarks største rejsespil
Rejseforedrag
Job på destinationerne
Få et tilbud
Søg
Søg
Søg
Favoritter
Min billet
Kontakt os
info@primotours.dk
+45 8818 4618
Primo Tours åbningstider
mandag: 09.30-16.30
tirsdag: 09.30-16.30
onsdag: 09.30-16.30
torsdag: 09.30-16.30
fredag: 09.30-16.30
lørdag: 10.00-14.00 (kun tlf.)
søndag: 10.00-14.00 (kun tlf.)
Primo Tours A/S
Rindumgaards Allé 3, Rindum, 6950 Ringkøbing
Alt om rejsen
  • Bestilling, ændring, afbestilling
  • Før afrejse og flyrejsen
  • Under rejsen
  • Efter rejsen
  • Forsikringer
Om Primo Tours
  • Kontakt og åbningstider
  • Nyhedsbrev
  • Presse
  • Vilkår og betingelser
Grupperejser
  • Yogarejser
Populære rejsemål
  • Kreta - Chaniakysten
  • Rhodos
  • Sivota
  • Meganisi
  • Parga
  • Evia
  • Mallorca
  • Alanya
  • Side
  • Calabrien
  • Sharm El-Sheikh
  • Hurghada
  • Gran Canaria
Rejseformer
  • All Inclusive
  • Helpension
  • Halvpension
  • Morgenmad
  • Mini All Inclusive
  • Uden pension
  • Sommerrejser
  • Vinterrejser
  • Aktiv ferie
  • Golfrejser
  • Strandhoteller
  • Voksenhoteller
  • Børnevenlige hoteller
  • Lejlighedshoteller
  • 4-stjernede hoteller
  • 5-stjernede hoteller
  • Hoteller med værelsesvalg
  • Hoteller med vandrutsjebaner
  • Hoteller med privat pool
  • Kun fly
Rigtig go' ferie!
CookieindstillingerCookiepolitik© Primo Tours

Aluasoul Mallorca m/halvpension

Mallorca,Spanien
Meget godt42 gæsteanmeldelser
4.5/5
Book din rejse
Faciliteter
Vis på kort
Om rejsemålet
Hotel på stranden
Voksenhotel
Halvpension

Lækkert voksenhotel med unik beliggenhed ved Cala Egos bugten

Aluasoul Mallorca er et lækkert voksenhotel (+16 år), som fremstår moderne og flot. Hotellet har en unik beliggenhed lige ved den billedskønne Cala Egos bugt, hvor du finder den fineste sandstrand. Hotellet har flere, lækre poolområder og hele fire restauranter. Der er generelt kræset for detaljerne på Aluasoul Mallorca, og hotellet er ideelt for dig, der søger ro og afslapning i skønne omgivelser. Der er en del trapper i udearealet, og hotellet er derfor uegnet for gangbesværede gæster. 
 

Beliggenhed
Aluasoul Mallorca har en helt unik beliggenhed med udsigt over den naturskønne Cala Egos bugt, hvor du finder den fineste, hvide sandstrand og krystalklart vand. Her bor du ikke kun tæt på stranden, men også tæt på byen, hvor du indenfor 150 meter finder flere restauranter, butikker og caféer. Byens charmerende marina ligger ca. 15 minutters gang fra hotellet, mens der er godt 2 km. til Cala d'Ors gågade.
 
Faciliteter
Aluasoul Mallorca er et super lækkert hotel med mange fine faciliteter. Allerede når du træder ind på hotellet, bliver du mødt af en skøn atmosfære i den moderne reception. Hotellet består af to hotelblokke, som ligger på hver sin side af bugten og omkranser den fine sandstrand. I bunden af bugten, mellem de to bygninger, findes hotellets poolområde med strandbar og tilhørende liggestole, hvorfra du kan ligge og nyde solen eller udsigten over stranden og det blå hav. Udover det store poolområde ved stranden, finder du også et mindre poolområde tæt på hotellets reception.
 
Ønsker du lidt selvforkælelse, kan du besøge hotellets wellnesscenter med sauna og mulighed for tilkøb af diverse behandlinger. Ønsker du at være aktiv, tilbyder hotellet forskellige holdtræninger, og der findes også et fint udendørs aktivitetsområde med multibane, håndvægte, motionscykler, romaskiner mm. I løbet af dagen og i aftentimerne sørger hotellet for underholdning og diverse live shows, og du kan også fornøje dig med minigolf, bordtennis og airhockey. 
 
På stranden er det muligt at låne gratis liggestole i begrænset antal. Vi gør opmærksom på, at stranden er offentlig, og derfor ikke kun forbeholdt for voksne. Pool- og strandhåndklæder kan lejes på hotellet for 10 € pr. uge. Der er gratis WiFi på hele hotellet. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Spanien kan variere, og udfald kan forekomme.
 
Værelser
På Alua Soul Mallorca bor du i lyst indrettede værelser, som giver en skøn middelhavsstemning. Alle værelser er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge, balkon, badeværelse med bruser og hårtørrer, aircondition, gratis safetybox, lille køleskab, elkedel, TV, telefon og gratis WiFi.

Dobbeltværelser (2 pers.) er ca. 22 m2 og fås både med og uden havudsigt. Værelset er indrettet med dobbeltseng og separat badeværelse. 

Superior dobbeltværelser (2 pers.) med havudsigt er ca. 22 m2. Disse værelser er placeret på hotellets to øverste etager, så du får den bedste udsigt over Cala Egos og havet. I superiorværelserne er badeværelset integreret i værelset. 
 
Værelser med adgang til Favorite Club (2 pers.) er enten dobbelt- eller superiorværelser som beskrevet ovenfor. Disse værelser har kapselkaffemaskine og giver adgang til hotellets Favorite Club, som er et lukket, eksklusivt område med swimmingpool og liggestole. Derudover er der en lounge med mulighed for at benytte PC, og der spises morgenmad i Marea Restauranten, som er forbeholdt for gæster med Favorite Club adgang. 

Pension
Opholdet på Aluasoul Mallorca er med halvpension, som inkluderer morgen- og aftensmad. Drikkevarer afregnes direkte med hotellet. Måltiderne serveres fra buffet i hotellets hovedrestaurant, som ligger i bygningen, hvor du også finder receptionen.
 
Morgenmad: kl. 07.30 – 11.00
Aftensmad: kl. 18.30 – 21.30
 
I den anden bygning findes i stueplan tre a la carte restauranter med hvert sit tema (Middelhavet, italiensk og grill). Fælles for alle restauranterne er, at de er flot og moderne indrettet.
Her kan du, mod forudbestilling, spise tre gange i løbet af dit ophold. Reservation er påkrævet.
 
Mulighed for tilkøb af All Inclusive
All Inclusive inkluderer morgen-, middag- og aftensmad samt et udvalg af frie, lokale drikkevarer.
 
Pris pr. person for opgradering til All Inclusive i en uge: kr. 2.200
 
Morgenmad: kl. 07.30 – 11.00
Sen morgenmad: kl. 11.00 – 12.00
Frokost: kl. 13.00 – 15.00
Snacks: kl. 10.00 – 17.00
Aftensmad: kl. 18.30 – 21.30

Ind – og udtjekning fra hotellet
Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 15.00 grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. Såfremt dette er muligt, oplyses det ved ankomst til hotellet. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker du at beholde værelset i længere tid, skal du forhøre dig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.

Miljøskat
De lokale myndigheder i Spanien har indført en miljøskat, ECOTAX, på alle hotelovernatninger på De Baleariske Øer fra og med d. 1. juli 2016. Afgiften er Primo Tours uvedkommende, og er ikke inkluderet i rejsens pris. Afgiftspris. pr. nat pr. person over 16 år varierer fra €2,00 - €4,00 plus 10% moms, som betales direkte til hotellet ved check-in. Bemærk at rejseselskabets klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering på rejsemålet, som ligger til grund for afgiftens størrelse.
 
 
Afstande
Afstand til strand
50 m
Afstand til lufthavn
60 km
Afstand til centrum
2,5 km
Spar 800 kr. Pr. person
6.299 kr.
Samlet pris: 10.998 kr.
Inkluderet i rejsen
Danske rejseledere
Vælg værelser
Bestil din rejse
1
Resultaterne er for 2 voksne
Flyrejse

Hvis der er mulighed for at vælge forskellige afrejsetidspunkter, kan du vælge dit ønskede fly herunder.

Bestil rejse
Ikke klar til at bestille?Gem til favoritter
Hotel faciliteter
Her får du et overblik over de faciliteter, der venter dig på hotellet. Hvis der står minus (-) ud for en facilitet, så er den ikke tilgængelig på hotellet.
Hotellet
  • Antal pools: 2
  • Restaurant
  • Bar
  • Børnepool
  • Parasoller
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr)
  • WiFi (evt. mod gebyr)
  • Elevator
  • Underholdning
  • Shuttlebus til centrum
  • Shuttlebus til stranden
  • Wellness
  • Fitnessrum
  • Legeplads
  • Mulighed for privat pool
  • Antal værelser: 371
  • Antal etager: 5
Værelsesfaciliteter
  • Balkon/terrasse
  • Minibar
  • Køleskab
  • Aircondition (evt. mod gebyr)
  • Safetyboks (evt. mod gebyr)
  • TV
  • Kaffemaskine
  • Hårtørrer
  • Elkedel
Afstande
  • Lufthavn 60 km
  • Supermarked 50 m
  • Strand 50 m
  • Centrum 2,5 km
Aluasoul Mallorca m/halvpension
Cala Dor 2019 4

Cala d'Or

Den charmerende ferieby Cala d'Or, beliggende på Mallorcas østkyst er en ægte ferieoase. Trods den voksende turisme på Mallorca, har Cala d’Or evnet at udvikle sig med stor respekt for byens autenticitet og består derfor udelukkende af lavere, hvidkalkede huse og hoteller. Grønne pinjetræer pryder de kubistiske, hvide huse og giver byen et frodigt udtryk.

Cala d'Or

Værd at vide om Cala d'Or

Maj-juni
21-25º°C
Juli-august
29-31º°C
September-oktober
23-27º°C
Flyv direkte fraBillund & Karup
Flyv direkte fraBillund
Flyvetid2 timer og 45 min.
Danske rejseledereFra maj til oktober
Strande
Udflugtsmuligheder
Autenticitet
Antal spisesteder i lokalområdet
Shopping
Drikkepenge
Som regel Drikkepenge er ikke et krav men en god skik (ca. 5-10%)
Drikkevand
På flaske Det anbefales at holde sig til drikkevand på flaske.
Lufthavn
Palma de Mallorca Lufthavn (PMI)Der er ca. 1 times kørsel fra lufthavnen til Cala d'Or.
Strøm
230V Samme stik som i Danmark
Tidsforskel
+0 timeDer er ingen tidsforskel.
Valuta
EuroKortbetaling er ofte muligt. God idé med lidt kontanter.
Vælg værelsePensionsform: Halvpension – Mulighed for All Inclusive
Mulighed 1
Aluasoul Mallorca Hotel
Dobbeltværelse (2 pers.)
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 2
Aluasoul Mallorca Hotel
Dobbeltværelse (2 pers.) - havudsigt
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 3
Aluasoul Mallorca Hotel
Superior Dobbeltvær. (2 pers.) - havudsigt
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 4
Aluasoul Mallorca Hotel
Dobbeltværelse (2 pers.) m. Favorite Club adgang - havudsigt
2 personer / Voksne: 2
31 majSøndag
07 juniSøndag
14 juniSøndag
Spar 1.600 kr.
12.598 kr.10.998 kr.
Spar 1.000 kr.
16.198 kr.15.198 kr.
Spar 1.000 kr.
16.198 kr.15.198 kr.
Udsolgt
Spar 1.000 kr.
18.198 kr.17.198 kr.
Spar 1.000 kr.
18.198 kr.17.198 kr.
Udsolgt
Spar 1.000 kr.
18.598 kr.17.598 kr.
Spar 1.000 kr.
18.598 kr.17.598 kr.
Udsolgt
Spar 1.000 kr.
19.598 kr.18.598 kr.
Spar 1.000 kr.
19.598 kr.18.598 kr.