Kresten Royal Villa og Spa m/All Inclusive
Luk Vindue
Billede 1 af 24

5-stjernet luksushotel med udsigt til havet

Kresten Royal Hotel er et 5-stjernet luksushotel med den bedste beliggenhed direkte ved det smukke hav. Hotellet er bygget i en elegant, moderne, kubistisk stil med mange smukke detaljer og eksklusivt møblement. Der findes flere imponerende solterrasser med swimmingpools, solsenge og parasoller og ikke mindst en fantastisk panoramaudsigt. Kresten Royal byder på et utal af faciliteter, som kan tilfredsstille selv den mest kræsne feriegæst. Hotellet råder over en luksus spa-afdeling med indendørs opvarmet swimmingpool, massage, sauna, skønhedssalon samt tyrkisk bad (mod gebyr). Der findes flere barer, som serverer kølige drikkevarer, og de inkluderede måltider kan indtages i den skønne buffet-restaurant. Her serveres en god variation af græske og internationale retter. Kresten Royal anbefales til både par og familier, der gerne vil bo på et ægte 5-stjernet hotel. Hotellet ligger i lettere kuperet terræn og er mindre velegnet til gangbesværede gæster.


Beliggenhed
Kresten Royal er beliggende i rolige omgivelser direkte ved havet og i udkanten af ferieområdet Kalithea. Der er adgang til privat strand, som deles med nabohotellet. Stranden ligger som en lille bugt, hvor  man har gode muligheder for snorkling. Solsenge på stranden kan lejes for 3,50 Euro. Der er cirka 6 km. til Rhodos By, og hotellet tilbyder shuttle mod gebyr, ligesom den lokale  bus kører til byen mange gange dagligt fra den nærliggende landevej.

Faciliteter
Hotellet har et moderne og elegant lobby- og receptionsområde med bar og Wi-Fi. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Grækenland kan have varierende dækning, og udfald kan forekomme. Der findes flere indbydende solterrasser med swimmingpools og børnepools, samt adskillige barer og restauranter, som alle har forskellige åbningstider. Der er desuden mulighed for at nyde fitness, sauna, jacuzzi og massage mod gebyr. På hotellet finder man også en legeplads, børneklub (engelsktalende) og en privat strand. Hotellet har to tennisbaner, en basketball bane og en fodboldbane. Bolde og ketscher udlånes gratis i receptionen. Det er ligeledes muligt at benytte nabohotellets beachvolley bane. Der er ydermere bordtennis samt pool/billardborde. Hotellets animationsteam arrangerer forskellige aktiviteter i såvel dagtimerne som om aftenen i ugens løb.

Værelser

På Kresten Royal Villas bor man i elegante og super flotte superior dobbeltværelser, som alle har balkon eller terrasse, TV, telefon, minibar, elkedel, aircondition, bad/toilet, føntørrer og gratis safetyboks.

Pension
Opholdet er med All Inclusive, hvilket vil sige, at morgen-, middags- og aftensmad i hovedrestaurantens buffet er inkluderet, samt at man frit kan nyde de lokale drikkevarer.

Tidlig morgenmad: kl. 06.30-07.00
Morgenbuffet: kl. 7.00-10.00.
Sen morgenmad: kl. 10.00-12.00
Frokostbuffet: kl. 12.00-16.00.
Aftenbuffet: kl. 18.30-21.30.
Snacks og is: kl. 11.00-18.00
Aften snacks: kl. 22.30-23.30

Alle drikkevarer er lokale og inkluderet i prisen i tidsrummet kl. 10.00-23.00. Alle andre drikkevarer er mod gebyr.

Der findes også à la carte restauranter på hotellet.Her kan man spise gratis to gange i løbet af ugen - dog er drikkevarer mod betaling. Bordbestilling dagen før i receptionen er dog nødvendig! 

OBS.Der er dresscode på hotellet, hvilket vil sige at man som mand skal bære lange bukser i restauranten om aftenen.

Check-ud fra hotellet
Check-ud sker som regel senest kl. 12.00 på afrejsedagen. For senere check-ud forhør direkte på hotellet, og kan dette lade sig gøre, er det ofte mod en ekstra betaling direkte til hotellet.

Miljøafgift i Grækenland pr. 1/1-2018
De lokale myndigheder i Grækenland har indført en miljøafgift på hotelovernatninger fra og med den 1. januar 2018. Afgiften betales direkte til hotellet ved check-in enten kontant eller med kreditkort og er ikke inkluderet i rejsens pris.
Pris pr. værelse pr. nat varierer fra € 0,50 - € 4,00. Der vil derfor maksimalt blive opkrævet € 28,- og dette ved en uges ophold på et 5-stjernet hotel/lejlighed. Bemærk at Primo Tours klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering, som ligger til grund for afgiftens størrelse.
Læs mere
Hotelfakta
All inclusive hotelFamilievenlig hotelGratis internet på hotel
  • Afstand til centrum 6000m
  • Afstand til strand 50m
  • Afstand til indkøb 0m
  • Antal værelser 285
  • Etager 3
  • Pool Ja
  • Børnepool Ja
  • Bar Ja
  • Restaurant Ja
  • Aircondition (evt. mod gebyr) Ja
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr) Ja
  • Køleskab Ja
  • Minibar Nej
  • Mini Marked Ja
  • Underholdning Ja
  • Have Ja
  • Elevator Ja
  • WiFi (evt. mod gebyr) Ja
  • Parasoller Ja
  • Solsenge Ja
  • Shuttlebus til centrum Ja
  • Shuttlebus til stranden Nej
  • Wellness Ja
  • Safetyboks (evt. mod gebyr) Ja
  • Balkon / Terrasse Ja
  • Hårtørrer Ja
  • Kaffemaskine Nej
  • Fitnessrum Ja
  • Antal pools 4
  • Håndklædeskift Ja
  • TV Nej
  • Afstand til lufthavnen 18 km
  • Rengøring Ja
Skriv i vores online gæstebog
Din mening er vigtig. Derfor håber vi, at du vil skrive om dine ferieoplevelser
i vores online gæstebog herunder.

Her kan du med dine egne ord fortælle om dine oplevelser med hotellet, området, udflugterne eller rejselederne, og måske har du nogle gode tips til kommende gæster.
Vi glæder os til at høre om dine ferieoplevelser.
  
Næste >
Leder du efter
en rigtig go' ferie?
Lad os hjælpe dig med at finde drømmerejsen, der passer til netop dine ønsker og behov
Ved tilmelding af nyhedsbrevet
deltager du samtidig i
konkurrencen om
et rejsegavekort
på kr. 5.000,-!