Kresten Royal Euphoria Resort m/ All Inclusive
Luk Vindue
Billede 1 af 24

GRATIS TRYGHEDSPAKKE

Fuld refusion indenfor 7 dage, såfremt Udenrigsministeriet fraråder udrejsen

Gælder naturligvis også selvom du bestiller ferien til et rejsemål, der lige nu frarådes at rejse til. Tryghedspakken gælder automatisk alle vores charterrejser, så du uden bekymringer kan bestille din næste ferie.

5-stjernet luksushotel med udsigt til havet

Kresten Royal Hotel er et 5-stjernet luksushotel med den bedste beliggenhed direkte ved det smukke hav. Hotellet er bygget i en elegant, moderne, kubistisk stil med mange smukke detaljer og eksklusivt møblement. Der findes flere imponerende solterrasser med swimmingpools, solsenge og parasoller og ikke mindst en fantastisk panoramaudsigt. Kresten Royal byder på et utal af faciliteter, som kan tilfredsstille selv den mest kræsne feriegæst. Hotellet
råder over en luksus spa-afdeling med indendørs opvarmet swimmingpool, massage, sauna, skønhedssalon samt tyrkisk bad (mod gebyr). Der findes flere barer, som serverer kølige drikkevarer, og de inkluderede måltider kan indtages i den skønne buffet-restaurant. Her serveres en god variation af græske og internationale retter. Kresten Royal anbefales til både par og familier, der gerne vil bo på et ægte 5-stjernet hotel. Hotellet ligger i lettere kuperet terræn og er mindre velegnet til gangbesværede gæster.

Beliggenhed
Kresten Royal er beliggende i rolige omgivelser direkte ved havet og i udkanten af ferieområdet Kalithea. Der er adgang til privat strand, som deles med nabohotellet. Stranden ligger som en lille bugt, hvor  man har gode muligheder for snorkling. Solsenge på stranden kan lejes for 3,50 Euro. Der er cirka 6 km. til Rhodos By, og hotellet tilbyder shuttle mod gebyr, ligesom den lokale  bus kører til byen mange gange dagligt fra den nærliggende landevej.

Faciliteter
Hotellet har et moderne og elegant lobby- og receptionsområde med bar og Wi-Fi. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Grækenland kan have varierende dækning, og udfald kan forekomme. Der findes flere indbydende solterrasser med swimmingpools og børnepools, samt adskillige barer og restauranter, som alle har forskellige åbningstider. Der er desuden mulighed for at nyde fitness, sauna, jacuzzi og massage mod gebyr. På hotellet finder man også en legeplads, børneklub (engelsktalende) og en privat strand. Hotellet har to tennisbaner, en basketball bane og en fodboldbane. Bolde og ketscher udlånes gratis i receptionen. Det er ligeledes muligt at benytte nabohotellets beachvolley bane. Der er ydermere bordtennis samt pool/billardborde. Hotellets animationsteam arrangerer forskellige aktiviteter i såvel dagtimerne som om aftenen i ugens løb.

Værelser

På Kresten Royal bor man i elegante og smagfuldt indrettede superior dobbeltværelser med havudsigt. Alle værlser har bad/toilet, hårtørrer, TV, telefon, minibar (mod gebyr), elkedel, sikkerhedsboks, aircondition, Wi-Fi og balkon eller terrasse.

Pension
Opholdet er med All Inclusive, hvilket vil sige, at morgen-, middags- og aftensmad i hovedrestaurantens buffet er inkluderet, samt at man frit kan nyde de lokale drikkevarer.

Tidlig morgenmad: kl. 06.30-07.00
Morgenbuffet: kl. 7.00-10.00.
Sen morgenmad: kl. 10.00-12.00
Frokostbuffet: kl. 12.00-16.00.
Aftenbuffet: kl. 18.30-21.30.
Snacks og is: kl. 11.00-18.00
Aften snacks: kl. 22.30-23.30

Alle drikkevarer er lokale og inkluderet i prisen i tidsrummet kl. 10.00-23.00. Alle andre drikkevarer er mod gebyr.

Der findes også à la carte restauranter på hotellet.Her kan man spise gratis to gange i løbet af ugen - dog er drikkevarer mod betaling. Bordbestilling dagen før i receptionen er dog nødvendig! 

OBS.Der er dresscode på hotellet, hvilket vil sige at man som mand skal bære lange bukser i restauranten om aftenen.

Check-ud fra hotellet
Check-ud sker som regel senest kl. 12.00 på afrejsedagen. For senere check-ud forhør direkte på hotellet, og kan dette lade sig gøre, er det ofte mod en ekstra betaling direkte til hotellet.

Miljøafgift i Grækenland pr. 1/1-2018
De lokale myndigheder i Grækenland har indført en miljøafgift på hotelovernatninger fra og med den 1. januar 2018. Afgiften betales direkte til hotellet ved check-in enten kontant eller med kreditkort og er ikke inkluderet i rejsens pris.
Pris pr. værelse pr. nat varierer fra € 0,50 - € 4,00. Der vil derfor maksimalt blive opkrævet € 28,- og dette ved en uges ophold på et 5-stjernet hotel/lejlighed. Bemærk at Primo Tours klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering, som ligger til grund for afgiftens størrelse.
Læs mere
Hotelfakta
All inclusive hotelFamilievenlig hotelGratis internet på hotel
  • Afstand til strand 50m
  • Antal værelser 285
  • Afstand til centrum 6000m
  • Etager 3
  • Afstand til indkøb 0m
  • Elevator Ja
  • Afstand til lufthavnen 18 km
  • WiFi (evt. mod gebyr) Ja
  • Antal pools 4
  • Aircondition (evt. mod gebyr) Ja
  • Børnepool Ja
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr) Ja
  • Solsenge Ja
  • Safetyboks (evt. mod gebyr) Ja
  • Parasoller Ja
  • Køleskab Ja
  • Bar Ja
  • Minibar Nej
  • Restaurant Ja
  • Elkedel Ja
  • Mini Marked Ja
  • Kaffemaskine Nej
  • Fitnessrum Ja
  • Hårtørrer Ja
  • Underholdning Ja
  • Balkon / Terrasse Ja
  • Wellness Ja
  • TV Nej
  • Shuttlebus til stranden Nej
  • Shuttlebus til centrum Ja

Tilkøb Charterpakken på din ferie

Charterpakken inkluderer:

  • Mad på flyet t/r kr. 229,- pr. person
  • Bagage á 20 kg kr. 349,- pr. stk
  • Transfer fra lufthavn til hotel t/r kr. 249,- pr. person
Din pris: kr. 749,-

Du sparer kr. 78,-

Normalpris kr. 827,-

SOMMERFERIEN ER REDDET

DU KAN NU REJSE FRIT MED DIT EU-CORONAPAS

 

Hvad betyder det for din sommerferie?

  • Ingen krav om vaccine (du kan rejse på negativ test eller immunitet)
  • Ingen risiko for karantæne hverken før, under eller efter ferien
  • Ingen test i udlandet før hjemrejsen


Læs mere her

Ønsker du ekstra service på din charterferie
  • Sædereservation alm. sæde kr. 100,- pr. vej
  • Sædereservation forrest i kabinen kr. 125,- pr. vej
  • Sædereservation ekstra benplads kr. 275.- pr vej
  • Afbestillingsforsikring kr. 249,- pr. person - krydsdækker alle på rejsebeviset

Det siger gæsterne

Antal bedømmelser i alt: 0
Antal bedømmlser pr. side
Side   <   1  af  1   >  
Skriv i vores online gæstebog
Din mening er vigtig. Derfor håber vi, at du vil skrive om dine ferieoplevelser
i vores online gæstebog herunder.

Her kan du med dine egne ord fortælle om dine oplevelser med hotellet, området, udflugterne eller rejselederne, og måske har du nogle gode tips til kommende gæster.
Vi glæder os til at høre om dine ferieoplevelser.
  
Næste >