Søg rejser
Afbudsrejser
Rejsemål
Rejsemål
4TZ 4073

Billige golfrejser

Porto Santo

Grækenland
Kreta - Chaniakysten
Kreta - Loutro
Rhodos
Paleros
Sivota
Meganisi
Parga
Evia
Spanien
Mallorca
Gran Canaria
Tyrkiet
Alanya
Side
Italien
Calabrien
Egypten
Hurghada
Sharm El-Sheikh
Portugal
Porto Santo
Østrig
Østrig
Rejseformer
Rejseformer
Pensioner
All Inclusive
Helpension
Halvpension
Morgenmad
Mini All Inclusive
Uden pension
Temaer
Sommerrejser
Vinterrejser
Aktiv ferie
Golfrejser
Strandhoteller
Voksenhoteller
Børnevenlige hoteller
Lejlighedshoteller
4-stjernede hoteller
5-stjernede hoteller
Hoteller med værelsesvalg
Hoteller med vandrutsjebaner
Hoteller med privat pool
Kun fly
Grupperejser
Aktiv Ferie - Vida Retreat
Jesper Panorama
Yogarejser
Golfhøjskole
Vandreferie
Info
Info
Alt om rejsen
Bestilling, ændring, afbestilling
Før afrejse og flyrejsen
Pakkeliste
Under rejsen
Efter rejsen
Forsikringer
Gavekort
Fordele & rabatter
Primo Tours app
Tryghedspakke
Om Primo Tours
Kontakt og åbningstider
Nyhedsbrev
Presse
Vilkår og betingelser
Danmarks største rejsespil
Rejseforedrag
Job på destinationerne
Få et tilbud
Søg
Søg
Søg
Favoritter
Min billet
Kontakt os
info@primotours.dk
+45 8818 4618
Primo Tours åbningstider
mandag: 09.30-16.30
tirsdag: 09.30-16.30
onsdag: 09.30-16.30
torsdag: 09.30-16.30
fredag: 09.30-16.30
lørdag: 10.00-14.00 (kun tlf.)
søndag: 10.00-14.00 (kun tlf.)
Primo Tours A/S
Rindumgaards Allé 3, Rindum, 6950 Ringkøbing
Alt om rejsen
  • Bestilling, ændring, afbestilling
  • Før afrejse og flyrejsen
  • Under rejsen
  • Efter rejsen
  • Forsikringer
Om Primo Tours
  • Kontakt og åbningstider
  • Nyhedsbrev
  • Presse
  • Vilkår og betingelser
Grupperejser
  • Yogarejser
Populære rejsemål
  • Kreta - Chaniakysten
  • Rhodos
  • Sivota
  • Meganisi
  • Parga
  • Evia
  • Mallorca
  • Alanya
  • Side
  • Calabrien
  • Sharm El-Sheikh
  • Hurghada
  • Gran Canaria
Rejseformer
  • All Inclusive
  • Helpension
  • Halvpension
  • Morgenmad
  • Mini All Inclusive
  • Uden pension
  • Sommerrejser
  • Vinterrejser
  • Aktiv ferie
  • Golfrejser
  • Strandhoteller
  • Voksenhoteller
  • Børnevenlige hoteller
  • Lejlighedshoteller
  • 4-stjernede hoteller
  • 5-stjernede hoteller
  • Hoteller med værelsesvalg
  • Hoteller med vandrutsjebaner
  • Hoteller med privat pool
  • Kun fly
Rigtig go' ferie!
CookieindstillingerCookiepolitik© Primo Tours

Annea Kleopatra Beach m/morgenmad

Alanya,Tyrkiet
Book din rejse
Faciliteter
Vis på kort
Om rejsemålet
Hotel på stranden
Voksenhotel
Morgenmad

Stilfuldt voksenhotel (+12 år) ved Kleopatra stranden

Annea Kleopatra Beach (tidligere Cooks Club Alanya) er et stilfuldt voksenhotel (+12 år) med den perfekte beliggenhed ved Kleopatrastranden og tæt på Alanya centrum. Hotellet egner sig perfekt til gæster, der ønsker et voksenhotel med lounge-stemning. På stranden har hotellet baren, Captain Cook’s Bar, hvor en DJ sørger for den gode stemning, mens baren byder på kulørte cocktails og friskpresset juice.


Beliggenhed
Annea Kleopatra Beach har den perfekte beliggenhed ved den populære Kleopatra strand. Du skal blot krydse strandvejen via den underjordiske tunnel for at stå på ved fine sandstrand, hvor der kan lejes liggestole og parasoller. Hotellet ligger i gåafstand til Alanya centrum, hvor der er mulighed for at gøre en god handel i den livlige basar, nyde en drink ved havnen måske tage en tur med gondolen op til borgen på toppen af byen.

Faciliteter

Der er rig mulighed for at nyde ferien og solen ved ét af hotellets tre dejlige poolområder, hvor liggestole og parasoller står til fri afbenyttelse. Hotellet har også sin egen strandbar, Captain Cook’s Bar, hvor der hersker en festlig stemning dagen igennem. Der er offentlig adgang til stranden og strandbaren, så her kan der også være børnefamilier. Hotellet har egen a’la carte restaurant på stranden, The House of Bohem, som er stilfuldt indrettet i brændte farver kombineret med flet og træ.
 
Skal ferien stå på selvforkælelse eller træning, er der et lækkert spaområde med fri adgang til indendørs pool og fitnessfaciliteter. Der er mod betaling endvidere mulighed for tyrkisk bad og wellnessbehandlinger. Vil du udforske området i og omkring Alanya, kan der lejes cykler på hotellet.
 

Ønsker du at udfordre dine medrejsende, har hotellet sit eget ”Rage Room”, ligesom der er mulighed for at opleve en ny verden med VR-briller. Disse aktiviteter er mod betaling. Hotellet er nabo til den stemningsfyldte Irish Pub, hvor du kan afslutte en herlig feriedag med en velskænket fadøl eller en kulørt cocktail. Der er gratis Wi-Fi på hotellet. Vi gør opmærksom på, at forbindelsen i Tyrkiet kan variere, og at udfald kan forekomme.

Værelser

Hotellet har mange forskellige værelsestyper, som er fordelt i flere bygninger. Fælles for alle værelser er, at de er stilfuldt indrettet med badeværelse, hårtørrer, TV, telefon, gratis safetyboks, gratis aircondition, gratis Wi-Fi og balkon. Der er køleskab i alle værelser og elkedel kan lånes i receptionen, hvis den ikke er på værelset ved ankomsten. 
 
Dobbeltværelse:
Dobbeltværelserne har en størrelse på 16-20 m2. Det er muligt at få et dobbeltværelse som enkeltværelse mod merbetaling.
 
1-værelses studio, 2-4 personer:
Studio lejlighederne er værelser med en størrelse på 20-25 m2, som er indrettet med to ordinære senge samt sovesofa til eventuelle opredninger. Der er ingen køkkenfaciliteter udover køleskab og elkedel. 
 
Suite, 2-4 personer:
Hotellets suiter er indrettet med opholdsrum med et separat soveværelse med to senge samt opholdsrum med sovesofa til eventuelle opredninger. Suiterne har en størrelse på 30-25 m2.  
 

Pension

Opholdet er med morgenmad, som nydes i den hyggelige restaurant Cantina, hvor der er mulighed for at sidde udenfor og nyde sit måltid.
 

Der er fin mulighed for at købe snacks, frokost og aftensmåltider på hotellet, som også har sin egen a’la carte restaurant.
Cantina, kl. 7.30 – 22.00

Captain Cook’s Bar kl. 8.00 – 00.30
 

Mulighed for tilkøb af halvpension eller All Inclusive

Tilkøbes halvpension eller All Inclusive kan du hver dag nyde aftensmaden i hotellets hovedrestaurant, Cantina. Her serveres alt fra klassiske, tyrkiske specialiteter til internationale retter.
 
For All Inclusive gæster serveres frokosten ligeledes i Cantina, hvor der også serveres snacks i eftermiddagstimerne. All Inclusive drikkevarer består af et udvalg af lokale mærker af sodavand, øl, vin og spiritus. Drikkevarerne er inkluderet frem til kl. 22, hvorefter det er mod betaling direkte til hotellet.
 

Opgradering til halvpension, 7 dage, kr. 600 pr. person pr. uge.

Opgradering til All Inclusive, 7 dage, kr. 2.500 pr. person pr. uge.
 
Pris for halvpension i 2025 7 dage kr. 700,- pr. person pr.uge.

Ind – og udtjekning fra hotellet
Indtjekning på værelset kan som regel først ske fra klokken 15.00 grundet klargøring fra forrige gæster. I enkelte tilfælde kan det lade sig gøre at få sit værelse tidligere. Såfremt dette er muligt, oplyses det ved ankomst til hotellet. På hjemrejsedagen skal værelset på de fleste hoteller forlades mellem kl. 11.00 og kl. 12.00. Ønsker man at beholde værelset i længere tid, skal man forhøre sig om muligheden direkte på hotellet. Kan dette lade sig gøre, må der forventes en ekstra betaling, som afregnes direkte med hotellet.

Afstande
Afstand til strand
50 m
Afstand til lufthavn
110 km
Afstand til centrum
1,5 km
Spar 1.800 kr. Pr. person
5.099 kr.
Samlet pris: 6.598 kr.
Inkluderet i rejsen
Morgenmad
Danske rejseledere
Vælg værelser
Bestil din rejse
1
Resultaterne er for 2 voksne
Flyrejse

Hvis der er mulighed for at vælge forskellige afrejsetidspunkter, kan du vælge dit ønskede fly herunder.

Bestil rejse
Ikke klar til at bestille?Gem til favoritter
Hotel faciliteter
Her får du et overblik over de faciliteter, der venter dig på hotellet. Hvis der står minus (-) ud for en facilitet, så er den ikke tilgængelig på hotellet.
Hotellet
  • Antal pools: 3
  • Restaurant
  • Bar
  • Børnepool
  • Parasoller
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr)
  • WiFi (evt. mod gebyr)
  • Elevator
  • Underholdning
  • Shuttlebus til centrum
  • Shuttlebus til stranden
  • Wellness
  • Fitnessrum
  • Legeplads
  • Mulighed for privat pool
  • Antal værelser: 5
  • Antal etager: 236
Værelsesfaciliteter
  • Balkon/terrasse
  • Minibar
  • Køleskab
  • Aircondition (evt. mod gebyr)
  • Safetyboks (evt. mod gebyr)
  • TV
  • Kaffemaskine
  • Hårtørrer
  • Elkedel
Afstande
  • Lufthavn 110 km
  • Supermarked 100 m
  • Strand 50 m
  • Centrum 1,5 km
Annea Kleopatra Beach m/morgenmad
Alanya Shutterstock (4)

Kilometervis af sandstrande, farverige bazarer og fantastiske restauranter

Alanya er et sandt feriemekka med ferieoplevelser for hele familien. Uanset om du er til badeferie, kulturelle oplevelser eller nye, kulinariske eventyr, så har Alanya noget for enhver smag. Gå på opdagelse i de farverige bazarer og mange butikker, oplev det eksotiske natteliv, slap af ved de dejlige sandstrande og nyd en gæstfrihed i særklasse. 

Alanya

Værd at vide om Alanya

Maj-juni
22-28º°C
Juli-august
28-35º°C
September-oktober
21-28º°C
Flyv direkte fraBillund
Flyvetid4 timer
Danske rejseledereFra maj til oktober
Antal spisesteder i lokalområdet
Autenticitet
Shopping
Strande
Udflugtsmuligheder
Drikkepenge
Ikke et kravDrikkepenge er ikke et krav men en god skik (typisk 5-10%)
Drikkevand
På flaske Det anbefales at holde sig til drikkevand på flaske
Forsikring
RejseforsikringVær opmærksom på, at din rejseforsikring skal gælde udenfor EU
Lufthavn
Antalya Lufthavn (AYT)Der er ca. 2 times kørsel fra lufthavnen til Alanya
Strøm
230V Samme stik som i Danmark
Tidsforskel
+1 timeTyrkiet er 1 time foran Danmark
Valuta
LiraKortbetaling er ofte muligt. God idé med lidt kontanter
Vælg værelsePensionsform: Morgenmad – Mulighed for All Inclusive – Mulighed for halvpension
Mulighed 1
Pool ved Cantina Restaurant
Dobbeltværelse (2 pers.)
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 2
Pool ved Cantina Restaurant
Dobbeltværelse (2 pers.) - skrå havudsigt
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 3
Pool ved Cantina Restaurant
1-vær. studio lejlighed (2-3 pers.)
2 personer / Voksne: 2
Mulighed 4
Pool ved Cantina Restaurant
1-vær. lejl. (studio)- (2-3 pers.)- skrå havudsigt
2 personer / Voksne: 2
17 majSøndag
24 majSøndag
31 majSøndag
Spar 3.600 kr.
10.198 kr.6.598 kr.
Udsolgt
Spar 2.000 kr.
9.598 kr.7.598 kr.
Spar 3.600 kr.
10.598 kr.6.998 kr.
Spar 3.000 kr.
10.798 kr.7.798 kr.
Spar 2.000 kr.
9.998 kr.7.998 kr.
Spar 3.600 kr.
10.798 kr.7.198 kr.
Spar 3.000 kr.
10.998 kr.7.998 kr.
Spar 2.000 kr.
10.198 kr.8.198 kr.
Spar 3.600 kr.
11.198 kr.7.598 kr.
Spar 3.000 kr.
11.398 kr.8.398 kr.
Spar 2.000 kr.
10.598 kr.8.598 kr.