Solimar Turquoise Hotel m/All Inclusive
Luk Vindue
Billede 1 af 19

GRATIS TRYGHEDSPAKKE

Fuld refusion indenfor 7 dage, såfremt Udenrigsministeriet fraråder udrejsen

Gælder naturligvis også selvom du bestiller ferien til et rejsemål, der lige nu frarådes at rejse til. Tryghedspakken gælder automatisk alle vores charterrejser, så du uden bekymringer kan bestille din næste ferie.

Hyggeligt voksenhotel med skøn beliggenhed

Solimar Turquoise Hotel er et skønt 4-stjernet voksenhotel, som ligger helt ideelt i forhold til byen og sandstranden i Agia Marina. Det naturlige samlingspunkt på hotellet er poolområdet, hvor man finder den hyggelig solterrasse med liggestole og parasoller til fri afbenyttelse samt pool med ferskvand. Her finder man også poolbaren, hvor de inkluderede drikkevarer og snacks kan nydes. Det servicemindede personale giver en dejlig feriestemning og der er
kræset om detaljerne på hotellet, der blev renoveret i vinteren 2018/2019. Der er desuden en skøn ro på hotellet, som er helt ideelt til par, der gerne vil nyde hinandens selskab i smukke rammer. Hotellet er et voksenhotel og tillader ikke børn under 18 år.

Beliggenhed
Solimar Turquoise Hotel har en skøn beliggenhed kun 150 meter fra centrum af Agia Marina og kun omkring 300 meter til sandstranden. Kun 1,3 km fra hotellet ligger desuden den livlige ferieby Platanias, som byder på et rigtig fint udvalg af restauranter, tavernaer, souvenirbutikker og meget mere. Kører du 10 km i modsatte retning finder du hovedbyen, Chania, som med sin charmerende havnepromenade er et besøg værd.

Faciliteter
Hotellet byder på få, men rigtig fine faciliteter. Det naturlige samlingspunkt på hotellet er poolområdet, hvor man finder den hyggelig solterrasse med liggestole og parasoller til fri afbenyttelse samt pool med ferskvand. Her finder man også poolbaren, hvor de inkluderede drikkevarer og snacks kan nydes. Håndklædeservice forefindes mod depositum. Der er desuden et lille udvalg af brætspil, bibliotek med internationale bøger samt TV lounge. Gratis Wi-Fi forbindelse på alle fællesarealer og værelser. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Grækenland er varierende, og udfald kan forekomme.

Værelser
Du bor i flotte, rummelige dobbeltværelser eller superior dobbeltværelser. Alle værelser består af et stort rum, balkon eller terrasse, bad/toilet, gratis aircondition, TV, telefon, minikøleskab, gratis Wi-Fi forbindelse, safety-boks og hårtørrer. Det er desuden muligt at lave kaffe og te på værelset.

På Solimar Turquoise Hotel kan du bo i følgende værelsestyper:
Dobbeltværelse (2 pers.)
Superior dobbeltværelse (2-3 pers.)

Pension
Opholdet er med All Inclusive. Dvs. at alle måltider og frie lokale drikkevarer er inkluderet på ferien. Der serveres morgen-, middag- og aftensmad, som indtages fra buffet i hotellets hovedrestaurant. Tre gange i ugen vil der være temaaftener.
'
Morgenmad: kl. 7.30-10.00
Sen morgenmad: kl. 10.00-10.45
Frokost: kl. 12.30-14.30
Snacks: kl. 11.00-17.00
Eftermiddagskaffe: kl. 17.00-18.00
Aftensmad: kl. 18.30-21.30
Alle drikkevarer er lokale og kan indtages fra kl. 10.30-23.00

Check-ud fra hotellet
Check-ud sker som regel senest kl. 12.00 på afrejsedagen. For senere check-ud forhør direkte på hotellet ved ankomsten. Kan dette lade sig gøre, er det typisk mod merbetaling direkte til hotellet.

Miljøafgift i Grækenland pr. d. 1/1-2018
De lokale myndigheder i Grækenland har indført en miljøafgift på hotelovernatninger fra og med d. 1. januar 2018. Afgiften er Primo Tours uvedkommende, og er ikke inkluderet i rejsens pris. Afgiftspris pr. værelse pr. nat varierer fra € 0,50 - € 4,00, og betales direkte til hotellet ved check-in. Bemærk at Primo Tours klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering på rejsemålet, som ligger til grund for afgiftens størrelse.
Læs mere
Hotelfakta
All inclusive hotelGratis internet på hotel
  • Afstand til strand 200m
  • Antal værelser 70
  • Afstand til centrum 150m
  • Etager 3
  • Afstand til indkøb 150m
  • Elevator Nej
  • Afstand til lufthavnen 23 km
  • WiFi (evt. mod gebyr) Ja
  • Antal pools 1
  • Aircondition (evt. mod gebyr) Ja
  • Børnepool Nej
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr) Ja
  • Solsenge Ja
  • Safetyboks (evt. mod gebyr) Ja
  • Parasoller Ja
  • Køleskab Ja
  • Bar Nej
  • Minibar Nej
  • Restaurant Ja
  • Elkedel Ja
  • Mini Marked Nej
  • Kaffemaskine Nej
  • Fitnessrum Nej
  • Hårtørrer Ja
  • Underholdning Nej
  • Balkon / Terrasse Ja
  • Wellness Nej
  • TV Ja
  • Shuttlebus til stranden Nej
  • Shuttlebus til centrum Nej

Tilkøb Charterpakken på din ferie

Charterpakken inkluderer:

  • Mad på flyet t/r kr. 229,- pr. person
  • Bagage á 20 kg kr. 349,- pr. stk
  • Transfer fra lufthavn til hotel t/r kr. 249,- pr. person
Din pris: kr. 749,-

Du sparer kr. 78,-

Normalpris kr. 827,-

Gratis tryghedspakke på alle charterrejser

Tryghedspakken inkluderer:

  • Fuld refusion indenfor 7 dage, hvis Udenrigsministeriet fraråder rejsen
  • Gælder naturligvis også selvom du bestiller ferien til et rejsemål, der lige nu frarådes at rejse til
Din pris: kr. 0,-

 

Gælder automatisk for alle nybookinger af vores charterrejser, så du uden bekymringer kan bestille rejsen.

Ønsker du ekstra service på din charterferie
  • Sædereservation alm. sæde kr. 100,- pr. vej
  • Sædereservation forrest i kabinen kr. 125,- pr. vej
  • Sædereservation ekstra benplads kr. 275.- pr vej
  • Afbestillingsforsikring kr. 249,- pr. person - krydsdækker alle på rejsebeviset

Det siger gæsterne

Antal bedømmelser i alt: 0
Antal bedømmlser pr. side
Side   <   1  af  1   >  
Skriv i vores online gæstebog
Din mening er vigtig. Derfor håber vi, at du vil skrive om dine ferieoplevelser
i vores online gæstebog herunder.

Her kan du med dine egne ord fortælle om dine oplevelser med hotellet, området, udflugterne eller rejselederne, og måske har du nogle gode tips til kommende gæster.
Vi glæder os til at høre om dine ferieoplevelser.
  
Næste >