Solimar Turquoise Hotel m/All Inclusive
Luk Vindue
Billede 1 af 19

Hyggeligt voksenhotel med skøn beliggenhed

Solimar Turquoise Hotel er et skønt 4-stjernet voksenhotel, som ligger helt ideelt i forhold til byen og sandstranden i Agia Marina. Det naturlige samlingspunkt på hotellet er poolområdet, hvor man finder den hyggelig solterrasse med liggestole og parasoller til fri afbenyttelse samt pool med ferskvand. Her finder man også poolbaren, hvor de inkluderede drikkevarer og snacks kan nydes. Det servicemindede personale giver en dejlig feriestemning og der er kræset om detaljerne på hotellet, der blev renoveret i vinteren 2018/2019. Der er desuden en skøn ro på hotellet, som er helt ideelt til par, der gerne vil nyde hinandens selskab i smukke rammer. Hotellet er et voksenhotel og tillader ikke børn under 18 år.


Beliggenhed
Solimar Turquoise Hotel har en skøn beliggenhed kun 150 meter fra centrum af Agia Marina og kun omkring 300 meter til sandstranden. Kun 1,3 km fra hotellet ligger desuden den livlige ferieby Platanias, som byder på et rigtig fint udvalg af restauranter, tavernaer, souvenirbutikker og meget mere. Kører du 10 km i modsatte retning finder du hovedbyen, Chania, som med sin charmerende havnepromenade er et besøg værd.

Faciliteter
Hotellet byder på få, men rigtig fine faciliteter. Det naturlige samlingspunkt på hotellet er poolområdet, hvor man finder den hyggelig solterrasse med liggestole og parasoller til fri afbenyttelse samt pool med ferskvand. Her finder man også poolbaren, hvor de inkluderede drikkevarer og snacks kan nydes. Håndklædeservice forefindes mod depositum. Der er desuden et lille udvalg af brætspil, bibliotek med internationale bøger samt TV lounge. Gratis Wi-Fi forbindelse på alle fællesarealer og værelser. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Grækenland er varierende, og udfald kan forekomme.

Værelser
Du bor i flotte, rummelige dobbeltværelser eller superior dobbeltværelser. Alle værelser består af et stort rum, balkon eller terrasse, bad/toilet, gratis aircondition, TV, telefon, minikøleskab, gratis Wi-Fi forbindelse, safety-boks og hårtørrer. Det er desuden muligt at lave kaffe og te på værelset.

På Solimar Turquoise Hotel kan du bo i følgende værelsestyper:
Dobbeltværelse (2 pers.)
Superior dobbeltværelse (2-3 pers.)

Pension
Opholdet er med All Inclusive. Dvs. at alle måltider og frie lokale drikkevarer er inkluderet på ferien. Der serveres morgen-, middag- og aftensmad, som indtages fra buffet i hotellets hovedrestaurant. Tre gange i ugen vil der være temaaftener.
'
Morgenmad: kl. 7.30-10.00
Sen morgenmad: kl. 10.00-10.45
Frokost: kl. 12.30-14.30
Snacks: kl. 11.00-17.00
Eftermiddagskaffe: kl. 17.00-18.00
Aftensmad: kl. 18.30-21.30
Alle drikkevarer er lokale og kan indtages fra kl. 10.30-23.00

Check-ud fra hotellet
Check-ud sker som regel senest kl. 12.00 på afrejsedagen. For senere check-ud forhør direkte på hotellet ved ankomsten. Kan dette lade sig gøre, er det typisk mod merbetaling direkte til hotellet.

Miljøafgift i Grækenland pr. d. 1/1-2018
De lokale myndigheder i Grækenland har indført en miljøafgift på hotelovernatninger fra og med d. 1. januar 2018. Afgiften er Primo Tours uvedkommende, og er ikke inkluderet i rejsens pris. Afgiftspris pr. værelse pr. nat varierer fra € 0,50 - € 4,00, og betales direkte til hotellet ved check-in. Bemærk at Primo Tours klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering på rejsemålet, som ligger til grund for afgiftens størrelse.
Læs mere
Hotelfakta
All inclusive hotel
  • Afstand til centrum 150m
  • Afstand til strand 200m
  • Afstand til indkøb 150m
  • Antal værelser 70
  • Etager 3
  • Pool Ja
  • Børnepool Nej
  • Bar Nej
  • Restaurant Ja
  • Aircondition (evt. mod gebyr) Ja
  • Håndklædeservice (evt. mod gebyr) Ja
  • Køleskab Ja
  • Minibar Nej
  • Mini Marked Nej
  • Underholdning Nej
  • Have Nej
  • Elevator Nej
  • WiFi (evt. mod gebyr) Ja
  • Parasoller Ja
  • Solsenge Ja
  • Shuttlebus til centrum Nej
  • Shuttlebus til stranden Nej
  • Wellness Nej
  • Safetyboks (evt. mod gebyr) Ja
  • Balkon / Terrasse Ja
  • Hårtørrer Ja
  • Kaffemaskine Nej
  • Fitnessrum Nej
  • Antal pools 1
  • Håndklædeskift Ja
  • TV Ja
  • Afstand til lufthavnen 23 km
  • Rengøring Ja
Skriv i vores online gæstebog
Din mening er vigtig. Derfor håber vi, at du vil skrive om dine ferieoplevelser
i vores online gæstebog herunder.

Her kan du med dine egne ord fortælle om dine oplevelser med hotellet, området, udflugterne eller rejselederne, og måske har du nogle gode tips til kommende gæster.
Vi glæder os til at høre om dine ferieoplevelser.
  
Næste >
Gå ikke glip af
din kommende
afbudsrejse
Vi har gjort det let og enkelt, at overvåge netop de afbudsrejser, der matcher dine ønsker.